předcházející obsah skupiny následující Okraj bouřkové kovadliny
Okraj bouřkové kovadliny - menší formát
Tak tohle byl nečekaný bonus na konec cesty. Vždycky se zalíbením koukám na bouřkové mraky - zejména když se povede hezká "kovadlina". Nikdy bych se nenadál, že se jí budu takhle důvěrně zblízka "koukat pod sukně". Nádhera!

Na vysvětlenou, jak to vzniká: Bouřku vytváří mohutný vzestupný proud teplého a vlhkého vzduchu, který je tažen do výšky, tam se ochlazuje a kondensuje v něm voda a ta tuhne na led. Vzestupný proud se zpětnou vazbou stále zesiluje a roste tak dlouho, až dosáhne hranic stratosféry. Tam se obrací teplotní gradient - čím výš, tím teplejší vzduch. Stratosféra proto funguje jako stabilní "poklička", o kterou se vzestupný proud zarazí a začne se roztahovat do stran, doslova jako pára pod stropem prádelny. Když se bouřka vyprší a rozpadne, zůstane po ní vysoká oblačnost - pozůstatek oné kovadliny v desetikilometrové výšce.

Zde je ovšem bouřka ještě v nejlepší kondici. Právě pod sebou páchá přívalové deště, povodně, vyvrací stromy a trhá střechy. O něco později bude v této činnosti pokračovat i v Čechách.

F: červen 2013, Z: 2013/08   napsat komentář