Hejšovina

předcházející širší oblast následující

Jméno je zkomolenina z němčiny: Heuscheuer znamená seník. Hora skutečně vypadá jako seník nebo jako klobouk či obrácený kastról. Typická stolová hora obklopená ze všech stran kolmými stěnami. Spolu se sousedním podstatně širším a rozlehlejším Borem tvoří dominantu kraje; podle nich se celá oblast nazývá Stolovými horami. Do nich plynule přecházejí na svém jihovýchodním konci u Machovského kříže Broumovské stěny. Hejšovina je nejvyšším bodem (920 m.n.m.). Stolové hory se už nalézají na polském území, což dnes nečiní problem - hranice se dají přejít na přechodech "pro pěší" v Machovské Lhotě nebo v Božanově (prakticky kdekoliv). Z Hejšoviny je krásný výhled do Česka - pěkně z nadhledu vidíme celé Policko a Hronovsko až k Jestřebím horám na obzoru - i do polského Kladska a k Orlickým horám. Na náhorní plošině je skalní bludiště a turistická chata. A lidí jako much, lezou si po zádech, hlava na hlavě. Pro Poláky je Hejšovina tím, čím je pro nás Český ráj, Adršpach i Labské pískovce dohromady. Ještě štěstí, že to z dálek, ze kterých obdivujeme nádhernou siluetu Hejšoviny, není poznat. Pokud se zde ovšem octneme mimo sezonu, máme Hejšovinu pro sebe. A je to nádhera!

Při pohledu od západu (z Jestřebích hor) nebo východu (od Vambeřic) je silueta Hejšoviny dokonale symetrická - stolová hora hodná svého jména. Z kolmého směru je vidět zářez, který rozděluje Hejšovinu na menší západní a větší východní část. Malá (západní) Hejšovina má vyvinutější skalní věže, je ale pro turisty nepřístupná. Okruh bludištěm na Velké Hejšovině to ale vynahradí.

V této skupině jsou vesměs staré fotky z mladší doby filmové (to je něco jako doba kamenná, bronzová apod.).

1 -- 25 | 26 -- 32

Kliknutím na náhled dostanete větší formáty.

Na jižních okrajovkách - hlavní odkaz Na jižních okrajovkách - hlavní odkaz Ušaté Slunce - hlavní odkaz Pod Malou Hejšovinou - hlavní odkaz Pod Malou Hejšovinou - hlavní odkaz
Panorama Broumovských stěn - hlavní odkaz Solitér - hlavní odkaz