Velíz a okolí

předcházející širší oblast následující

Mám ten kopec moc rád. Má svou opravdovou historii (něco o tom jsem před mnoha lety napsal u poslední fotky), nejen stupidní "poudačky" o energiích a jiných strašidlech. A úžasný genius loci. Na vrcholu je hřbitov s pozdně románským kostelem a pozůstatky středověkého benediktinského proboštství. Málokteré místo působí tak laskavým, útěšným a uklidňujícím dojmem. Taky je zde pochován zdejší rodák, významný hudebník, Smetanův současník Josef Leopold Zvonař. Jeho nejznámější píseň Čechy krásné, Čechy mé lze právě zde nejlépe pochopit. Zde (a v kraji kolem Velíze) tato píseň přestává být obrozeneckým kýčem a stává se svrchovaně pravdivou a výstižnou výpovědí o české krajině i o tom, že se zde dobře žije.

A právě proto sem jezdím i já a mnozí jiní vandráci a výletníci. Obrázky, kromě posledního, pocházejí z vandru na samém začátku jara. Začal jsem na Velízi, v sousedních Broumech si zašel na večeři a hlavně na pivo - vždyť právě zde se vaří nejvýše ceněné pivo v Čechách a tím pádem na celém světě. (Ano, pivovar Matuška.) Pak jsem se odebral nocovat do lesů. Prostě - Čechy krásné Čechy mé... zem lesy a pivem oplývající.

Kliknutím na náhled dostanete větší formáty.

Na Velízi - hlavní odkaz Na Velízi - hlavní odkaz Portál - hlavní odkaz Záře - hlavní odkaz Na Velízi - hlavní odkaz
Náhrobek - hlavní odkaz Náhrobek - hlavní odkaz Kaplička v Kublově - hlavní odkaz Kaplička v Kublově - hlavní odkaz Kaplička v Kublově - hlavní odkaz
S - hlavní odkaz Rovnoběžky - hlavní odkaz Strom - hlavní odkaz Loučení s Velízem - hlavní odkaz Dívka - hlavní odkaz
Dívka - hlavní odkaz U Broum - hlavní odkaz Velíz - hlavní odkaz