MICHAL BIHARY

Narozen 21. 10. 1926 v Komarne, v madarske reformovane rodine. Studium na gymnaziu prerusily valecne i povalecne udalosti (musel pracovat v ruznych zamestnanich a maturitu mohl slozit az 1946). Theologii studoval na Husove a pote Komenskeho fakulte v Praze v letech 1948--1952. Jeho zajem se soustredil predevsim na systematickou theologii a biblistiku, jmenovite Stary zakon. V dobe sveho studia zaroven dojizdel do Sokolova a okoli, aby slouzil kazanim i pastoraci roztrousenym madarskym rodinam v jejich nedobrovolnem pobytu v pohranici.

V letech 1952--1972 slouzil jako farar Reformovane krestanske cirkve na Slovensku, v nekolika mestskych i vesnickych sborech, madarskych i dvojjazycnych. V kazatelske sluzbe i ve vyucovani uplatnoval reformovana vyznani jako vhodne pomucky ve vychove k vyznavacstvi. Publikoval clanky a biblicke uvahy v cirkevnich casopisech doma i v Madarsku, prednasel na cirkevnich konferencich a v rostouci mire se ucastnil z povereni sve cirkve ekumenicke i mirove prace. 1967--1968 studoval postgradualne na theologicke fakulte university v Curychu.

Od r. 1972 byl reditelem a spiritualem Husova bohosloveckeho seminare v Praze. Reseni problemu spojenych s provozem seminare pri soucasne pastyrske a pedagogicke peci o studenty vyzadovaly mnozstvi casu i energie. Vytvareni spolecenstvi mezi lidmi z ruznych cirkvi (a mnohdy velmi odlisnych nazoru) nebylo nikdy lehkym ukolem, tim spise v onech letech (do r. 1986).

V roce 1973 byl poveren prednaskami pro reformovane studenty na Komenskeho fakulte, nejprve jako lektor, od r. 1974 jako docent pri katedre systematicke theologie. Prednasel symboliku, theologii reformovanych vyznani, Kalvinovu theologii i cirkevni dejiny. Do duchodu odesel v roce 1992.

Od r. 1990 se mu otevrela moznost studijnich pobytu v zahranici. Pobyval opakovane v USA (napr. Goshen Biblical Seminary, Union Theological Seminary, Princeton a zvlaste Calvin College a Calvin Theological Seminary v Michiganu), v Evrope potom v Edinburghu, Budapesti, v Tbingen a v Berline. Tyto pobyty slouzily mimo jine k vypracovani bibliografii anglickych, nemeckych a madarskych prekladu Kalvinovych del.

Jako delegat sve cirkve se ucastnil mnoha ekumenickych a vedeckych konferenci, byl clenem rady cirkevnich i ekumenickych vyboru, mj. Europaische Tagung fr Konfessionskunde, FERCH -- ™kumenische Konsultationsgruppe (clenem pripr. vyboru 1979--89), International Congress on Calvin Research (od r. 1982), International Association for Reformed Faith and Action (1976-- 84), Kongress fr Calvinforschung in Mittel- und Osteuropa (clen Pokracujiciho vyboru od r. 1984), Leuenberger Lehrgesprache (od r. 1978, v letech 1981--89 clenem Koordinacniho vyboru).

Je dopisujicim clenem The Rutherford House Fellowship (Edinburgh), International Association for the Promotion of Christian Higher Education (Grand Rapids) a H. H. Meeter Center for Calvin Studies (Grand Rapids).