Chronologicky seznam doktoru evangelicke theologicke fakulty v Praze

(Husovy, od r. 1950 KEBF, od 1. 5. 1990 EThF UK)

Vedle data promoce a jmena doktoranda uvadime pokud mozno jeho povolani a pusobiste v dobe promoce, u doktoru rite i nazev disertacni prace.

Tento seznam vznikal s obtizemi, na zaklade mnoha ruznych pramenu, i soukromych zaznamu, nebot fakulte dosud schazi spolehlivy archiv. Pokud by se ukazalo, ze seznam pres vsechnu snahu neni uplny, omlouvame se predem a budeme vdecni za doklady k jeho pripadnemu doplneni.

I. Radne doktoraty

1930 (11. brezna)
HAJEK Viktor, farar CCE (Brno)
Dogmatika Petra Chelcickeho

1930 (22. rijna)
SOUCEK Josef Bohumil, farar CCE (Krabcice)
Theologie vykladu Kralicke sestidilky

1930 (5. prosince)
RICAN Rudolf, farar CCE (Trebic)
Johlin z Vodnan

1931 (4. prosince)
URBAN Rudolf, profesor realky, z Cirkve ceskoslovenske (Praha)
Pedagogicke reformni hnuti a jeho dusledek pro nabozenskou vychovu

1932 (7. prosince)
NOVOTNY Adolf, farar CCE (Hradec Kralove)
Problem obeti v novozakonnim kazani o vykoupeni

1934 (6. cervna)
DUROVIC Jan, farar slovenske ev. cirkve a. v.
Martin Laucek, tolerancny knaz, spisovatel'

1935 (29. listopadu)
JESCHKE Josef B., farar CCE (Podebrady)
Cirkev u apostolskych otcu

1936 (9. cervna)
JELINEK Emil, farar polske ref. cirkve (Varsava)
Reformacijna nauka o predestynacji

1936 (17. listopadu)
BIC Milos, farar CCE (Domazlice)
Haruspicium ve Starem zakone

1936 (7. prosince)
HONCU Bohumil, kazatel Jednoty bratrske (Duchcov)
Vyznam statut z r. 1727 pro obnovu Jednoty bratrske v Ochranove

1937 (12. brezna)
PETREK Vladimir, farar pravoslavne cirkve (Praha)
Cirkev a stat ve spisech krestanu prvych ctyr veku (vcetne Augustina Hipponskeho)

1938 (27. dubna)
DOBIAS Frantisek M., farar CCE (Krabcice)
Uceni Jednoty bratrske o veceri Pane

1945 (4. cervence)
RUTRLE Otto, farar Cirkve ceskoslovenske (Praha)
Zakladni problemy duchovni pece

1945 (4. cervence, se zpetnou platnosti od 1. 2. 1940)
TRTIK Zdenek, farar Cirkve ceskoslovenske (Praha)
Krestanske uceni o vykoupeni

1945 (7. cervence, se zpetnou platnosti od 1. 2. 1940)
HRADIL Oldrich, emeritni profesor (Praha)
Vyznam Klimenta Alexandrijskeho v dejinach krestanskeho mysleni

1946 (19. unora)
MANEK Jindrich, farar Cirkve ceskoslovenske (Hermanuv Mestec)
Jezis vyrokovych historii

1946 (20. kvetna)
KANAK Miloslav, asistent Husovy bohoslovecke fakulty
Th. a PhDr. Frant. Loskot, zivot a dilo kneze -- modernisty

1947 (19. cervna)
SVETLY Jaroslav, farar Cirkve ceskoslovenske (Praha)
Svatosti a duchovni pece -- prispevek k theorii a praxi cirkve ceskoslovenske

1947 (30. cervna)
HYBL Vilem, farar Cirkve ceskoslovenske (Lostice)
Pojem zjeveni v Novem zakone

1947 (16. prosince)
HOVADEK (HORSKY) Rudolf, farar Cirkve ceskoslovenske (Praha)
Krise nabozenske vychovy a cesty z ni

1948 (19. brezna)
MOLNAR Amedeo, asistent Husovy bohoslovecke fakulty (Praha)
Theologie Bratra Lukase Prazskeho

1948 (26. kvetna)
SMOLIK Josef, vikar CCE (Praha Kliment)
Socialni pusobeni Jednoty bratrske v 15. a 16. stoleti

1948 (3. listopadu)
KADERAVEK Vaclav, farar Cirkve ceskoslovenske (Lovosice)
Bratri Pane

1948 (3. listopadu)
KORINEK Josef, farar Cirkve ceskoslovenske (Ceska Skalice)
Pojeti smrti a nesmrtelnosti ve svete novozakonnim

1948
EIDERNA Vladimir G., vikar CCE (Praha Vinohrady)
Anthropomorfismus jako problem filosofickeho a nabozenskeho poznani

1949
BOHATEC Miloslav, farar CCE (Libstat)
Tri znameni masijahovska

1949
LOCHMAN Jan Milic, vikar CCE (Kladno)
Cesta a dilo R. Niebuhra

1950
URBAN Jan, kazatel Jednoty ceskobratrske
Stary zakon v homiletice a katechetice

1951
HELLER Jan, vikar CCE (Horovice)
Mesiasska tradice efraimska

1951
SITA Karel, kazatel Jednoty ceskobratrske
Zivot a dilo Amanda Polana z Polansdorfu

1951
STOLAR Jaroslav, vikar CCE (Praha Zizkov)
Znameni u Flavia Josefa a jeho funkce v eschatologicko- mesiasskych hnutich novozakonni doby

1951
ZELENY Eugen, tajemnik synodni rady CCE (Praha)
Otazka krtu se zretelem na pojeti krtu u K. Bartha a O. Culmanna a otazka krtu nemluvnat

1952
OTTER Jiri, farar CCE (Marianske Lazne)
Mythos, zjeveni, zvestovani (studie o problemu mythu v soucasne theologii)

1954 (15. prosince)
TURNSKY Stefan, profesor KEBF (Praha)
Ekumenismus a rozdelena cirkev

1961
BROZ Ludek, tajemnik synodni rady CCE (Praha)
Petr Martyr Vermigli

1962
HUSZTI Kalman, farar ref. cirkve v Madarsku (Budapest)
Cirkev Kristova jako obecenstvi dluzniku

1963
POKORNY Petr, vikar CCE (Praha Vinohrady)
SOMA CHRISTOU v liste Efezskym

1965
OPOCENSKY Milan, asistent KEBF (Praha)
Zakladni motiv a aktualnost teologie Petra Chelcickeho

1965
BASSARAK Gerhardt, ucitel theol. fakulty Humboldtovy university (Berlin)
Markus 6,45--8,26 (Eine statistische und exegetische Untersuchung der "groŠen Einschaltung" im Markusevangelium, die bei Lukas fehlt)

1967 (1. brezna)
HAVRANEK Alexander, kazatel Jednoty ceskobratrske (Praha)
Cyrilometodejska misie na Velke Morave

1968 (7. kvetna)
TEPLY Bohuslav, farar CCE (Chvaletice)
Vychova v Jednote bratrske za B. Lukase

1969 (2. cervna)
HOFFMANN Martin, ev. farar (Bonn)
Svedectvi o cirkvi ve vychodnim pravoslavi

1969 (16. cervna)
ARING Paul G., ev. farar (DĀsseldorf)
Die Sendung der Kirche Jesu Christi im Ausgang des 20. Jahrhunderts

1970 (7. ledna)
VENCOVSKY Jan, farar CCE (Krizova)
Theologie nadeje vecneho zivota

1970 (5. cervna)
TROJAN Jakub S., farar CCE (Neratovice-Libis)
Tema: clovek

1970 (22. cervna)
PIPAL Blahoslav, farar CCE (Cvikov)
Sluzebnik Hospodinuv v exilu

1970 (8. prosince)
HLAVAC Josef, farar CCE (Olomouc)
Kancional podoboji z r. 1609

1970 (8. prosince)
VESELY Josef, farar CCE (Jilemnice)
Vira a skutky u prvnich bratri

1971 (14. prosince)
FILIPI Pavel, asistent KEBF (Praha)
Farar Josef Hromadka

1972 (15. brezna)
BORGGREFE Friedhelm, evangelicky farar (Ludwigshafen)
Kirche fuer die Grossstadt

1976 (28. cervna)
JERSAK Artur, kazatel Evangelicke cirkve metodisticke (K.Vary)
Petr Chelcicky ve svetle vykladu epistoly sv. Pavla Rimanum 13,1--7

1976 (16. brezna)
LIPTAY Lothar, farar ref. cirkve na Slovensku
Vztah krestanstvi k jinym nabozenstvim

1976 (10. cervna)
CAMPI Emidio, valdensky farar, tajemnik WSCF (Zeneva)
Das geteilte Erbe. Untersuchung ueber die Hauptrichtungen der Muentzerforschung von 1850 bis zur Gegenwart.

1977 (11. brezna)
MELMUK Jiri, farar CCE (Telc)
Predtolerancni evangelictvi na jizni Vysocine 1621--1782

1979 (29. cervna)
MIREJOVSKY Lubomir, farar CCE, gen. sekretar KMK (Praha)
Symbolika padu v novodobem teologickem mysleni

1979 (6. listopadu)
HORAK Ladislav, farar CCE (Liberec)
Slovo a udel (preklad a vyklad Jeremiase)

1979 (6. listopadu)
SCHNEEMANN Gisela, pracovnice biblicke spolecnosti (Berlin)
Deutung und Bedeutung der Beschneidung

1980 (26. listopadu)
SLABY Jindrich, farar CCE (Breclav)
Trinitarni motivy norem sboroveho spolecenstvi podle Jana

1980 (26. listopadu)
STANEK Jaroslav, farar CCE (Vsetin -- dol. sbor)
Motivy tvorby pastoralnich epistol. K problemu autocenzury v novozakonnim svedectvi.

1981 (31. brezna)
FUNDA Otakar A., farar CCE (Praha Zizkov)
Pozadi "recapitulatio" a jeji ztvarneni u Eirenaia

1982 (26. kvetna)
LIGUS Jan, kazatel Cirkve bratrske
Christus presens v dile D. Bonhoeffera

1984 (8. prosince)
HORAK Cyril, farar CCE (C. Budejovice)
Theologicke motivy Hromadkovy mirove prace

1985 (30. dubna)
MACEK Petr, kazatel Bratrske jednoty baptistu (Praha)
Procesualni mysleni a bible

1986 (23. cervna)
LUKL Jiri, kazatel Cirkve bratrske (Olomouc)
Obraceni Zachea (Lk 19,1--10)

1986 (23. cervna)
MIKOLASEK Adrian, farar CCE (Dvakacovice)
Kdo jsou Samaritani

1986 (23. cervna)
SOUSEK Zdenek, farar CCE (Libice n. Cidlinou)
Kniha Daniel a prispevek k badani o apokalyptice

1987 (6. ledna)
HUML Emanuel, farar CCE (Dvur Kralove)
Slavomil Danek -- rozbor jeho theologickeho mysleni a zrani do r. 1922

1987 (1. prosince)
STEFAN Jan, farar CCE (Cesky Brod)
Skrze viru chodime, ne skrze videni

1988 (23. unora)
ERDELYI Geza, farar ref. cirkve na Slovensku
Vplyv reformacie na cirkevnu architekturu

1988 (15. brezna)
BASUS Bedrich B., farar CCE (Chocen)
Zazpivam Panu svemu. Pohled na tvorbu sionskych basniku.

1990 (9. ledna)
MOSKALA Jiri, kazatel CASD
Kniha Daniel a makabejska teze

1990 (9. ledna)
NOVOTNY Tomas, kazatel ECM (Ostrava)
Theologie knihy Prislovi (Aneb jak odpovedet hlupakovi)

1990 (20. unora -- rehabilitace)
BALABAN Milan, farar CCE (t. c. mimo sluzbu)
Kulticky a nabozensko-psychologicky aspekt korene ch-r-s~ ve Starem zakone (z roku 1972)

1990 (20. unora)
PRUDKY Martin, vikar CCE (Hor. Pocernice)
Genesis 22

1990 (22. brezna -- rehabilitace)
PAVLINEC Stepan M., ev. farar v Curychu
Kristus a cas ve Zjeveni Janovu (z roku 1951)

1990 (6. listopadu)
MRAZEK Jiri, asistent EThF (Praha)
Transformace mesianismu v aramejskych textech z Qumranu

1991 (3. prosince -- rehabilitace)
CARDA Jiri, emeritni farar CCE (Chrudim)
Krest v Jednote bratrske do setkani s M. Lutherem (z roku 1952)

1991 (3. prosince)
OPOCENSKA Jana, tajemnice synodni rady CCE (t. c. Zeneva)
Z povzdali se divaly take zeny. Vyzva feministicke teologie ve svete.

1992 (25. unora)
WERNISCH Martin, asistent EThF (Praha)
Podvojny logos sveta

1992 (15. prosince)
STEHLIK Ondrej, vikar CCE (Humpolec)
Ugaritske mythologicke texty

1994 (22. unora)
HALAMA Jindrich, asistent EThF (Praha)
At neni u tebe potrebneho. Vyzva latinskoamericke teologie osvobozeni.

II. Cestne doktoraty

1923 (24. kvetna -- udelen na Prazskem hrade)
MASARYK Tomas Garrigue, prezident CSR

1923 (15. cervna)
JANOSKA Juraj, biskup slov. cirkve a. v. (Lipt. Mikulas)

1924 (19. kvetna)
MALDONS Woldemar, profesor bohosl. fakulty v Rize

1925 (4. prosince)
SLAVIK Jan, senior slov. cirkve a. v. (Dobroniva)

1927 (9. cervna)
JAKUBENAS Pavel, dekan bohoslovecke fakulty v Kaunasu

1927 (17. listopadu)
SOUCEK Josef, synodni senior CCE (Praha)

1927 (17. listopadu)
BODICKY Michal, dekan ev. bohoslovecke akademie (Bratislava)

1930 (6. rijna)
MILLER Kenneth Dexter, presbyteriansky farar, pracujici mezi cechoamericany (Madison, N. Y.)

1934 (8. kvetna)
MUELLER Josef Theodor, historik, archivar Jednoty bratrske (Herrnhut)

1934 (12. listopadu -- predan ve Strasburku)
STROHL Henri, historik, dekan protestantske theol. fakulty ve Strasburku

1934 (14. listopadu -- predan v Parizi)
ALLIER Raoul, dekan svobodne fakulty protestantske theologie (Pariz)

1934 (17. listopadu -- predan na kongresu v Bordeaux)
BOEGNER Marc, president francouzske protestantske federace

1934 (23. listopadu -- predan v Montpellier)
BRUSTON Edouard, dekan svob. protestantske theologicke fakulty v Montpellier

1935 (30. dubna)
SPISAR Alois, profesor systematicke theologie (cirkve cs.) Husovy fakulty

1936 (28. ledna)
COBRDA Vladimir P., biskup slov. cirkve a. v. (Presov)

1937 (6. cervence)
EIDEM Erling, arcibiskup v Uppsale

1938 (27. ledna)
SLOTEMAKER Jan Rudolf, ref. farar, holandsky ministr skolstvi (Haag)

1946 (7. kvetna)
PARSONS Richard Godfrey, biskup z Herefordu (Anglie)

1946 (24. kvetna)
VAN HOLK L. J., profesor university v Leydenu

1946 (17. cervna)
KRENEK Josef, synodni senior CCE (Praha)

1946 (8. cervence)
SPINKA Matthew, historik, universitni profesor (Hartford)

1947 (15. cervna)
DUNCAN George Simpson, dekan theologicke fakulty university St. Andrews

1947 (15. rijna)
JOHNSON Hewlett, anglikansky knez, dekan ve Westminsteru (Londyn)

1948 (7. kvetna)
COCKBURN James Hutchison, moderator skotske cirkve, reditel Rekonstrukcniho vyboru ERC (Zeneva)

1950 (4. unora)
NIKOLAJ, metropolita kruticky a kolomensky (vedouci zahranicniho uradu rus. pravoslavne cirkve)

1952 (23. ledna)
BERECZKY Albert, biskup ref. cirkve v Madarsku (Budapest)

1955 (7. prosince)
VARGA Imrich, biskup ref. cirkve na Slovensku

1956 (12. kvetna)
GRUEBER Heinrich, ev. farar (Berlin)

1959 (16. rijna)
KIIVIT Jaan, arcibiskup luterske cirkve v Estonsku (Tallin)

1959 (27. rijna)
FUCHS Emil, profesor evangelicke theologicke fakulty (Lipsko)

1960 (10. zari -- in memoriam)
IWAND Hans-Joachim, profesor theologie v Bonnu

1963 (4. cervna)
NIKODIM, metropolita rostocky a jaroslavlsky (Moskva)

1963 (4. cervna)
KLOPPENBURG Heinz, ev. farar, vrchni cirkevni rada (Dortmund)

1967 (30. listopadu)
NIEWIECZERZAL Jan, superintendent ref. cirkve (Varsava)

1969 (21. kvetna)
JUHASZ Istvan, profesor v Kluzi (Rumunsko)

1969 (21. kvetna)
SHAW Duncan, moderator skotske ref. cirkve (Edinburg)

1969 (21. kvetna)
VINAY Valdo, profesor Valdenske university (Rim)

1969 (21. kvetna)
VISCHER Lukas, tajemnik SRC (Zeneva)

1969 (21. kvetna)
WOLF Ernst, profesor university v Goettingen

1969 (21. kvetna)
BENES Bohuslav, predseda rady CB (Praha)

1969 (21. kvetna)
CAPEK Vladimir, senior CCE (Praha)

1969 (21. kvetna)
SOUCEK Bohuslav, emeritni farar CCE (Tabor)

1969 (21. kvetna)
SOLTESZ Stepan, emeritni farar CCE (Praha)

1969 (21. kvetna)
VALES Bohumil, ved. tajemnik synodni rady CCE (Praha)

1975 (8. dubna)
BARTHO Ondrej L., gen. tajemnik slovenske cirkve a. v. (Bratislava)

1975 (8. dubna)
KEJR Vaclav, synodni senior CCE (Praha)

1977 (20. zari)
ULRICH Adolf, biskup Jednoty bratrske (Praha)

1978 (24. cervna)
ANDRIAMANJATO Richard, predseda Africke konference krest. cirkvi, vicepresident KMK (Madagaskar)

1978 (24. cervna)
MARTINEZ Sergio Arce, profesor theol. seminare v Matanzas, vicepresident KMK (Kuba)

1978 (24. cervna)
THAMPY Abraham K., vicepresident KMK (Indie)

1978 (24. cervna)
TOTH Karoly, biskup ref. cirkve, gen. tajemnik KMK (Madarsko)

1979 (25. dubna)
HAJEK Miloslav, synodni senior CCE

1979 (15. prosince -- in absentia)
BOROVOJ Vitalij, profesor bohoslovi, protopresbyter ruske pravoslav. cirkve

1979 (15. prosince)
GABRIS Karol, profesor ev. fakulty v Bratislave

1979 (15. prosince)
NEUMARKER Annelise, ev. fararka, Poryni (SRN)

1979 (15. prosince)
SCHWARZ Martin, ref. farar (Basilej)

1979 (15. prosince)
SLADEK Oldrich, predseda CASD (Praha)

1979 (15. prosince -- in absentia)
VINAY Tullio, farar valdenske cirkve (Riesi - Sicilie)

1981 (3. prosince)
BURIAN Ilja, emeritni farar CCE (Trebic)

1981 (3. prosince)
SLADEK Josef, farar CCE (Policka)

1981 (3. prosince)
ANTONIJ, metropolita leningradsky a novgorodsky

1982 (12. listopadu)
ALEXIJ, metropolita tallinsky a estonsky

1984 (29. brezna)
BYCKOV A. M., gen. tajemnik svazu baptistu (Moskva)

1985 (28. kvetna)
LASTOVKA Zbynek J., senior CCE (Mar. Lazne)

1985 (28. kvetna)
SCHAEFER Franz, biskup metodisticke cirkve (Curych)

1985 (28. kvetna)
WEISSINGER Friedrich, ev. farar, vedouci diakonie (Frankfurt nad Mohanem)

1985 (9. prosince)
PITIRIM, arcibiskup ruske pravoslavne cirkve (Moskva)

1986 (25. listopadu)
FILARET, metropolita minsky a belorusky

1988 (13. prosince)
DOLEZAL Jiri, farar CCE (Pardubice)

1988 (13. prosince)
DVORACEK Jan Amos, farar CCE (Sternberk)

1988 (13. prosince)
HROMADKA Josef, synodni senior CCE (Praha)

1988 (13. prosince)
PLACHT Vaclav, evangelicky historik, stredoskolsky profesor (Plzen)

1989 (8. cervna)
BARTHA Tibor, biskup ref. cirkve v Madarsku (Debrecen)

1989 (8. cervna)
FILARET, metropolita kyjevsky a halicsky

1989 (8. cervna)
ROSA Christie, gen. tajemnik asijske KMK (Sri-Lanka)

1989 (8. cervna)
SCHMAUCH Christoph, predseda KMK ve Spojenych statech

1990 (3. dubna)
SOBOTKA Vaclav, emeritni knihovnik Husovy a Komenskeho fakulty

1990 (3. dubna)
TRINKS Ulrich, reditel evangelicke akademie (Viden)

1991 (14. kvetna)
KOHLBRUEGGE Hebe, vedouci socialniho dila reformovane cirkve (Utrecht)

(zpracoval J. Halama)