MILAN OPOCENSKY

Narodil se 5. 7. 1931 v Hradci Kralove v rodine evangelickeho farare. Jeho matka byla prvni zenou, ktera v Cechach studovala theologii. V dobe detstvi a dospivani byl formovan zivotem sboru CCE v Klastere nad Dedinou. Po maturite (1950) studoval theologii na prave zrizene Komenskeho fakulte v Praze. Behem studia na nej meli formujici vliv predevsim profesori J. L. Hromadka a J. B. Soucek. Studium ukoncil v r. 1954 a stal se asistentem na katedre systematicke theologie. V r. 1955 ordinovan jako celocirkevni kazatel CCE a v temze roce se ozenil s Janou Jurankovou, absolventkou Komenskeho fakulty.

V letech 1954--1967 pracoval M. Opocensky jako asistent (od r. 1960 odb. asistent) a tajemnik prof. Hromadky. V r. 1965 dosahl doktoratu theologie na zaklade disertace o Petru Chelcickem.

V ramci zivych ekumenickych styku, do nichz byla fakulta zapojena, se v konci padesatych let zrodila myslenka zalozit krestanske hnuti, ktere by bylo komplementarni k ekumenickym organizacim zejmena se zretelem k problematice nuklearnich zbrani, studene valky ci socialnich premen. Tak vznikla v r. 1958 Krestanska mirova konference, ktera (pres rozmanite obtize v prvnim desetileti sve existence) byla respektovana jako dulezity partner v ekumenickem rozhovoru. Byly navazany styky s mnoha cirkvemi, skupinami i jednotlivci v Evrope i jinych castech sveta.

V letech 1960--68 byl M. Opocensky predsedou komise mladeze pri KMK. Ucastnil se 3. valneho shromazdeni SRC v New Delhi (1961), kde byl zvolen do komise mladeze SRC. Od r. 1964 byl take clenem exekutivy Svetove federace krestanskeho studentstva (WSCF). V 60. letech se nekterych konferenci studentskeho krestanskeho hnuti ucastnili i marxiste a na zaklade techto zkusenosti byly v Praze zahajeny pravidelne seminare v ramci krestansko-marxistickeho dialogu. Probihaly na FF UK a byly ve sve dobe svetovou raritou.

Zacatkem r. 1967 byl M. Opocensky vyvazan ze svych fakultnich povinnosti, aby mohl nastoupit misto evropskeho tajemnika WSCF v Zeneve. V teto funkci navstevoval organizace studentskeho hnuti v Evrope i jinde. Organizoval seminare a celoevropske konference krestanskych studentu a studentskych fararu (Basilej 1967, H”chst 1968, Gwatt 1969, Agape a Lund 1970, Strobl 1972, Aarhus 1973).

Behem sveho pobytu v Zeneve se habilitoval pro obor krestanske socialni etiky na zaklade prace Krestane a revoluce. V r. 1973 se vratil do Prahy, byl jmenovan docentem a ujal se ucitelske prace na Komenskeho fakulte. Profesorem byl jmenovan v roce 1975. Mezitim (1974) byl zvolen predsedou evropske oblasti WSCF a po valnem shromazdeni SRC v Nairobi clenem ridiciho vyboru pro ekumenicky institut v Bossey (od r. 1983 potom jeho predsedou). Po nejaky cas vsak tyto funkce nemohl radne vykonavat, nebot v letech 1976--80 mu statni urady nepovolovaly cesty do zahranici a znemoznovaly mu i cinnost mimo fakultu (kazani a prednasky ve sborech a pri cirkevnich shromazdenich).

Jiz disertacni prace (z podnetu J. L. Hromadky) privedla Opocenskeho k tomu, aby se zabyval zakladnimi motivy ceske reformace a zejmena theologii Petra Chelcickeho. Dilcim vysledkem badani je edice dotud nevydaneho rukopisu Zpravy o svatostech (1978). V sedesatych letech byla ve stredu jeho badatelskeho zajmu otazka sekularizace, vztahu krestanstvi a marxismu, problem ideologie, revolty studentu a mladeze, otazky rychlych spolecenskych zmen, prumyslove a vedeckotechnicke revoluce. Pozdeji se zabyval sexualni a medicinskou etikou, ze svetovych theologickych proudu zvlaste theologii osvobozeni. Nektere z techto otazek byly traktovany v habilitacni praci, vydane anglicky (ve zkracene forme) v Zeneve (Christians and Revolutions, 1977), nemecky pozdeji v Mnichove (Widerstand und Revolution, 1982).

Dalsi cast sve prace venoval Opocensky edici praci J. L. Hromadky. Tak vydal Prelom v protestantske teologii (1955), Fragment etiky (1978), podilel se i na sborniku Der Geschichte ins Gesicht sehen (ed. M. St”hr, 1977). V souvislosti s Hromadkovym vyrocim r. 1989 potom redigoval sborniky v cestine, nemcine a anglictine.

V r. 1981 byl Opocensky pozvan prednaset na College of Wooster (USA), v r. 1985--86 pobyval v Princetonu jako Fellow of the Center of Theological Inquiry. V jarnim semestru 1994 prednasel na McCormick Theological Seminary v Chicagu.

Cestny doktorat udelila M. Opocenskemu v r. 1984 protestantska fakulta v Bruselu, v r. 1986 dostal cestny titul Doctor of Divinity na College of Wooster.

V zaveru osmdesatych let byl M. Opocensky zvolen generalnim tajemnikem Svetoveho svazu reformovanych cirkvi (WARC) se sidlem v Zeneve. Od 1. 10. 1989 se ujal teto funkce, byl pro ni uvolnen ze svych fakultnich zavazku a presidlil do Zenevy.


Bibliografie:
Christians and Revolutions, Geneva 1977
Widerstand und Revolution, Mnchen 1982
J. L. Hromadka: Prelom v protestantske teologii, Praha 1955 (ed.)
P. Chelcicky: Zpravy o svatostech, Praha 1978 (ed.)
J. L. Hromadka: Fragment etiky, Praha 1978 (ed.)
J. L. Hromadka: Looking History in the Face, Madras 1982 (ed.)
J. L. Hromadka: Kdo veri, diva se dopredu, Praha 1990 (ed.)
J. L. Hromadka: The Field is the World, Praha 1991 (ed.)
J. L. Hromadka: Sprung ber die Mauer, Wuppertal 1991 (ed.)
Mnozstvi studii a clanku v domacich i zahranicnich publikacich a periodicich (CV, KR, SaT, publikace SRC a WARC aj.).