Města v Engadin 2017

předcházející širší oblast následující

Nemám zálibu v městské turistice, chybí mi sebemenší touha trávit čas procházením třeba New Yorku nebo Paříže. A k focení měst taky nemám důvod - všechno už někdo vyfotil líp a publikoval. Zde činím výjimku. Ani nevím proč, nejspíš kvůli mimořádně příjemnému geniu loci, kterým na mě městečka v onom odlehlém horském údolí působila. A díky kterému jsem si potvrdil i některé důležité politické souvislosti.

Především: nejedná se o turistická centra. Není tam nic k usměrňování náporu turistů (jako v blízkém St. Moritz), nic velkokapacitního. A taky nic nevěrohodného, žádná kašírovaná pseudohistorie. (Po procházce kolem Karlova mostu se musí každý Čech hluboce stydět za to, co se tůristům servíruje před oči.) A žádné snobské architektonické hnusy typu Tančícího domu nebo (nedejbože) Blobu.

Hlavní dojmy: tato městečka jsou místy pro normální život. A žijí zde lidé, kteří žít umí, umí si vážit toho, co mají, umí o to pečovat a pečují pečlivě. Kultivovanost, uměřenost, konservativnost. To všechno jsou nezbytné atributy dobře a stabilně prosperující společnosti. Další jsou snadno poznatelné při každém rozhovoru se zdejšími lidmi: to je veliká vstřícnost, otevřenost a vzdělanost, prostě úroveň...

Nemá smysl moralisovat... Ono se snadněji vytváří konsolidovaná společnost s víc než půltisíciletou tradicí švýcarské demokracie - to je dost dlouhá doba na kultivaci společnosti a vytvoření osvědčených tradic. A jistá geografická odlehlost taky napomáhá stabilitě a odolnosti proti "globalisaci". Moc by se mi líbilo, kdyby se Čechy staly druhým Švýcarskem se vším, co k tomu patří. Potřebují k tomu ještě pár staletí nebo aspoň generací klidného vývoje a trochu vyšší hory kolem. Pro začátek by bylo dobré víc si hledět svého - své historie, tradic (některých), kultury... A co nejrychleji pryč z EU!!

1 -- 25 | 26 -- 47

Kliknutím na náhled dostanete větší formáty.

Zernez - hlavní odkaz V hlavním kostele v Zernez - hlavní odkaz V hlavním kostele v Zernez - hlavní odkaz V hlavním kostele v Zernez - hlavní odkaz V hlavním kostele v Zernez - hlavní odkaz
Náhrobek - hlavní odkaz Fresky v
Fresky v Fresky v Susch - hlavní odkaz Sgrafito - hlavní odkaz Skřítek - hlavní odkaz
Susch - hlavní odkaz Susch - hlavní odkaz Susch - hlavní odkaz Susch - hlavní odkaz Susch - hlavní odkaz
Prevít - hlavní odkaz Susch - hlavní odkaz