Ti obyvatelé mezi sebou mluví irsky-gaelsky. Angličtinu mají jen pro turisty. Na Tory jsme si chvíli povídali s hospodským. Jeho angličtině vůbec nebylo rozumět a když si povídal se štamgastem, byla to irština - pro nás jen proud záhadných zvuků. Ostrovy a větší část Donegalu patří ke Gaeltacht - oblastem, kde se mluví převážně gaelsky a nevyžaduje se gaelsko-anglická dvojjazyčnost. (Narozdíl od zbytku Irska, který dvojjazyčný není vůbec, protože tam gaelsky nemluví skoro nikdo; to jsou paradoxy...)
Dříve se obyvatelé živili převážně rybolovem (pěstovat tam opravdu nic nelze). A asi si přivydělávali pirátstvím. Jméno Tory nemá nic společného s britskými konservativci, gaelské Toraigh prý znamená něco jako bandita. Uživit se zde nebylo vůbec jednoduché a úmrtnost na moři byla vysoká. Dnes žijí ostrovy hlavně z turistického ruchu a - z gaelštiny! Tak trochu skanzen...
Ostrov Tory ovšem není turistikou nijak příliš zničený. Žádný hotel, jen dvě hospody, infocentrum a pošta. Inu, je to tu přeci jen z ruky, mnoho lidí se sem nevydá. Snad to tak zůstane. Turisté přijedou lodním "autobusem", projdou se po ostrově (za den ho snadno projdou celý) a zase odjedou. Jako i my.
Ještě jednu specialitu Tory má, a ne ledajakou! Je to samostatné království (byť si "státní služby" jako obranu, měnu, poštu a podobně objednává od Irské republiky). Má své krále od mytického dávnověku, a to krále volené. Současný král Tory se jmenuje Patsy Dan Mac Ruaíri (Rodgers), je to sympatický starý pán, malíř a hudebník. Donedávna osobně vítal každého příchozího na ostrov. S tím už přestal (škoda), aspoň jsme si s ním zamávali, když nám dával na ulici přednost a chcíplo mu při tom auto. (Stalo se vám někdy, že by vám dal na ulici přednost král?) Prý si ochotně s návštěvníky popovídá, nejraději samozřejmě gaelsky.
To hlavní, co nás na Tory fascinovalo nejvíc, byly ovšem útesy na severní a východní straně ostrova. Nádherné, členité, malebné, fotogenické... v tomto atypickém počasí. Jejich nejvlastnější tvář je asi docela jiná - ve vichru, mracích, mlze a vodní tříšti. Tory byl vždy vnímán jako nejzazší výspa, nejdrsnější a nejnebezpečnější, jako hranice s podsvětím, sídlo mytických Fomorianů.
Kliknutím na náhled dostanete větší formáty.