Diktejská jeskyně

předcházející širší oblast následující

Ve světě řeckých mythů má Kréta dvojí nezastupitelnou roli: kromě krále Mínóa a Knóssu je zde také rodiště nejvyššího boha Dia. Jeho otec Kronos (Čas) měl - a dodnes má - ve zvyku pozřít všechno, co kdy zplodil. (Taky tomu neujdeme.) Když jeho manželka Rhea čekala syna Dia, rozhodla se, že ho sežrat nenechá. (Jak malebné vyjádření nesmrtelnosti!) Tak se odebrala na Krétu a tam, ukryta v jeskyni, Dia potají porodila a ukryla, svěřila do péče božské kozy Amaltheie. (Že krétským horám vládnou kozy, jsme se přesvědčili na mnoha místech.)

Potud se mýthy shodují a jde o notoricky známé věci. Drobná odlišnost je v lokalisaci té jeskyně. Podle jedné varianty se nachází na Ídě (tedy plusmínus někde kolem hory Psiloritis), podle druhé v Diktejských horách, tedy zde, nad vesnicí Psychro.

Diktejská či Diova jeskyně je turistickou atrakcí. Zpřístupněná, zpoplatněná, osvětlená. Mimořádně hnusně osvětlená - nějakými úsporkami odporné zelené a oranžové barvy. Je hodně mrňavá, aspoň ta zpřístupněná část (pokračování nevidět). Ale opravdu bohatě vyzdobená. No, když už jsme tady, je návštěva povinná.

Kliknutím na náhled dostanete větší formáty.

U vstupu - hlavní odkaz V Diktejské jeskyni - hlavní odkaz V Diktejské jeskyni - hlavní odkaz V Diktejské jeskyni - hlavní odkaz V Diktejské jeskyni - hlavní odkaz
V Diktejské jeskyni - hlavní odkaz V Diktejské jeskyni - hlavní odkaz V Diktejské jeskyni - hlavní odkaz