Menhir u Klobuk ráno

předcházející širší oblast následující

Menhir jako keltská stopa v české krajině... To je téma tak vzrušující, že si zaslouží výzkumnou expedici. A strávit beltainovou a ještě k tomu úplňkovou noc u menhiru, to je silná motivace.

Výsledek výzkumu byl tak jednoznačně positivní, že jsem to ani nečekal. Slunce se trefilo do Řípu opravdu dokonale přesně. Ne, tohle nemůže být náhoda. Menhir u Klobuk musel být časoměrné - kalendářové zařízení.

Pro Kelty byl Beltine druhým hlavním svátkem roku, začátkem nové sezony. Ten den vyháněli dobytek ze stájí na pastvu a procházeli s ním mezi očišťujícími ohni, které měly za úkol spálit všechno staré, zlé, hlavně slabost a nemoci po přestálé zimě. Proto se o tzv. Čarodějnicích pálí ohně. Pořád je to starý keltský Beltine, i když ta symbolika nečistoty a nečistých sil se poněkud posunula či zúžila.

Musel jsem při tom vzpomenout na dvě jiné, také veskrze příjemné výpravy. Jednak na samainovou noc v Krkonoších a na celkem nesváteční noc v Lužických horách, kdy se Slunce přesně takto trefilo do Ještědu.

Kliknutím na náhled dostanete větší formáty.

Noc u menhiru - hlavní odkaz Posvátné stavby - hlavní odkaz Beltainové ráno - hlavní odkaz Beltainové ráno - hlavní odkaz Beltainové ráno - hlavní odkaz
Beltainové ráno - hlavní odkaz Teď! - hlavní odkaz Začátek svátku - hlavní odkaz Začátek svátku - hlavní odkaz Začátek svátku - hlavní odkaz
Začátek svátku - hlavní odkaz Začátek svátku - hlavní odkaz Začátek svátku - hlavní odkaz Začátek svátku - hlavní odkaz