předcházející obsah skupiny Rytina
Rytina - větší formát
Znak Hitlerjugend, v mezích možností velmi pečlivě vyvedený. Vzbuzuje otázku: proč právě zde, v nepřístupném, ukrytém místě mezi skalními věžemi? Autor-rytec to nepochybně myslel upřímně. V onom roce by za to jistě nesklidil průšvih, spíš pochvalu. Stejně to udělal ve skrytu, pokoutně. Nikoliv veřejně u cesty jako je ta rytina na oslavu Mnichovské dohody nedaleko.

Před kým/čím to chtěl skrýt? Že by měl nějaký rozpor s vlastním svědomím? To u lidí tohoto typu nebývá. Nebo by mu za to hrozilo pár facek ve tmě za hospodou? V této době stěží. Myšlení obdivovatelů totalit bývá nepochopitelné, pokud v tom nějaké myšlení vůbec je. I dnes máme kolem sebe dost příkladů.

Jinou otázkou je: co s tím dnes? Je to stejný hnus, jako kdyby tam byl srp s kladivem, jen nám (nepaměntníkům války) to připadá jaksi vzdálenější a více historické. V případě symbolu komunistického bych měl nutkání vzít kladivo a majzlík a jít to zlikvidovat, podobně jako se o to kdosi snažil u té výše zmíněné rytiny nad Janovicemi. Hakenkrajc vnímáme dnes už jako historii a tedy jako dokument vypovídající o své době, čili vlastně jako něco hodného ochrany. No, nebudu upřesňovat polohu, aby se tam někdo s tím majzlíkem nevypravil...

F: srpen 2016, Z: 2016/09   napsat komentář