předcházející obsah skupiny následující Na Jouglovce - větší formát
Na Jouglovce

Tento pohled mě na Jouglovku původně přivábil. Je vyfocený v publikaci Chráněná území ČR 1 - Střední Čechy a u toho je napsáno "skalní jehla". No, ta jehla je pěkně tupá, jak je vidět při pohledu z boku, a je vysoká necelé 2 metry.

Ale proč o tom píšu: kvůli své vlastní apologii. Už jsem párkrát dostal vynadáno, proč ukazuji na internetu obrázky z přírodních reservací a z cenných lokalit, které nejsou ještě "profláknuté" a je nežádoucí dělat jim reklamu. Na to odpovídám: to bychom museli zakázat většinu přírodovědných knih a časopisů. Největší inspirací k lezení do reservací a porušování zákona o ochraně přírody jsou právě ochranářské publikace (které jsou nota bene běžně k mání). Stejné dilema řešili i jiní autoři píšící o přírodě, vzácných rostlinách, broucích apod. Jsou místa, kde se nám líbí - právě proto, že o nich málokdo ví. A stejně nám to nedá, abychom se o jejich kráse nešířili. Perem i fotákem, na papíru i po síti. Hezky o tom píše Miloslav Nevrlý v Chvalách Zadní země. Nedokážu to napsat lépe. Přečtěte si to, nejen kvůli dotyčné kapitole. Celá ta kniha je úžasná. Právě těmto publikacím - z pera ochranářů a přitom z ochranářského hlediska kontraproduktivním - za moc vděčím. Jak bych si mohl ty fotky nechat pro sebe?

Zatím to řeším tak, že aspoň lokality nelokalisuji, nepíšu o tom, jak se tam dostat a kudy se kam chodí. To ať si sám zjistí ten, komu to za tu námahu stojí. Koneckonců, právě to hledání a nalézání je na věci nejhezčí.

F: konec léta 2007, Z: 2007/11   napsat komentář