CÍRKEVNÍ DĚJINYJe jednou z osmi základních disciplin, z nichž se skládají 1. a 2. odborná zkouška (tzv. malé a velké státnice).

Vyučující:
    PhDr. Michal Flegl (zkouší 1. odbornou)
    prof. PhDr. Noemi Rejchrtová (zkouší 1. i 2. odbornou)
    ThDr. Martin Wernisch (zkouší průběžné zkoušky a 1. odbornou)

Přednášky: Vřele doporučuji jakoukoliv přednášku prof. Noemi Rejchrtové. Je to jedna z nejlepších možností, které tato fakulta poskytuje. Zajímavé, velice odborné, vynikající podání látky.

Pozor! Přednáška Dějiny dogmatu nepatří do systematické theologie, ale do CD! Počítejte s tím při zápisech.

Zkoušky: Snad jedinou povinností před 1. a 2. odbornou zkouškou je kromě absolvování proseminářů a seminářů složení testu z Dějin dogmatu (Wernisch). Test zahrnuje výhradně to, co bylo přednášeno v hodinách. S pomocnou literaturou moc neuspějete, M. Wernisch je toho názoru, že žádná existující kniha není ideální. Proto se raději ukažte na přednáškách. Vyžaduje to sice značné množství morální síly, ale než se podaří získat při i-net text Dějin dogmatu, nelze jinak.

Oblast církevních dějin je velice rozsáhlá. Zahrnuje nejen historii samotných institucí, ale také vývoj věrouky a praxe, sousledný vývoj filosofie ve společných oblastech a dějiny poddisciplín vůbec. Prostě - je toho strašně moc a při zkouškách zjistíte, kde všude ještě máte mezery. Proto je dobré vybrat si nějakou etapu nebo historický problém a dát nějak najevo (např. konzultacemi), že vás právě tohle zajímá. Pravděpodobně tak omezíte okruh otázek, které byste mohli při zkouškách dostat.

Bez ohledu na to, jak jsou kantoři v hodinách mírní a vstřícní, nespoléhejte na totéž u zkoušek. Byla by to vaše ostuda.

Zita Nidlová