STARÝ ZÁKONJe jednou z osmi základních disciplin, z nichž se skládají 1. a 2. odborná zkouška (tzv. malé a velké státnice).

Vyučující:
    Prof. Jan Heller (velice zajímavé přednášky; nezkouší)
    Doc. Martin Prudký (zkouší 1. a 2. odbornou)
    Mgr. Petr Sláma (zkouší PZSZ a hebrejštinu)
 

Praktická znalost SZ: předmět je zakončen zkouškou. Je nutné znát nejen KDO, KDY, S KÝM, případně ZA KOLIK (např. za 1 kůzle!), ale především KDE v Bibli lze tyto údaje najít. Požadovaná přesnost - číslo kapitoly.

U zkoušky dostanete 3 otázky: po jedné knize ze Zákona, Proroků a Spisů. Je také nutno znát alespoň základní historické souvislosti - hrubé dějiny konstituování židovského národa, pořadí a období kralování jednotlivých vládců Severu a Jihu, jakož i dobu působení proroků a jejich vztahy ke zmíněným králům.

Z výše uvedeného vyplývá, že na PZSZ se nelze naučit za týden. Pokud jste Bibli ještě nepřečetli celou (včetně apokryfů!), vyhraďte si na jednu knihu 2 večery (nebo jiné odpovídající časové období) a další plný týden na zopakování jmen, míst, časových souvislostí a rodokmenů.

Zkouška z PZSZ patří mezi lehčí na této fakultě, není čeho se bát. Hodně štěstí!
 

Dobové pozadí SZ: přednáška se vypisuje pouze jednou za dva roky, alternuje s přednáškou Literární úvod do SZ. Z toho tedy vyplývá povinnost zapsat si uvedený předmět v období, kdy je vypsán v Carolince, nikoli spekulovat nad tím, že se vám nevejde do rozvrhu.

Formálně jde o přednášku, znalost jejíhož obsahu se promítne do zkoušek průpravných a odborných. Absolvování přednášky je studijní povinností nutnou ke zkouškám odborným; není nutná osobní přítomnost, pokud si přednášené zkušenosti dokážete doplnit z literatury. Vzhledem k ucelenému přehledu a úspoře času však vřele doporučuji navštěvovat.
 

Literární úvod do SZ: v podstatě platí totéž, co pro Dobové pozadí SZ.
 

Odborné zkoušky: z hlediska faktů platí, že byste měli umět to, co bylo nadneseno u PZSZ jako oblasti pro vaši orientaci. Tedy - dějiny, kulturní, etnické, geografické a jiné souvislosti - to se po vás bude chtít. Stručně řečeno - vědět o všem všechno.

Podmínkou, součástí odborných zkoušek je také předložení zadaného překladu: k 1. odb. cca 100 hebrejských veršů ze SZ, ke 2. odborné 4 kapitoly. Pozor na to, překlady trvají okolo 1 měsíce dost intenzivní práce!

Literaturu je třeba číst průběžně, abyste se před zkouškami nezbláznili.

Každý rok se vyvěšují tematické okruhy otázek, které u státnic můžete dostat. Pátrejte po nich, případně po jejich starších verzích (zůstávají zhruba stejné) a připravujte se podle nich. (časem budou tyto okruhy i na těchto stránkách)

Zita Nidlová