OHLASY PÍSNÍ ERLANGENSKÝCH


Upozornění: Tento materiál si netroufá a nechce být nijak spojován s tvorbou F. Čelakovského:-) Jde o krátké zápisky a zkušenosti z jazykového kursu, který pořádala v roce 2001 v Erlangenu církevní organizace Martin-Luther-Bund. Nechť je tento text zdrojem informací pro mé stipendijní nástupce či návštěvníky tohoto univerzitního města.
Některé kritické pasáže byly vypuštěny, aby kvůli jejich zveřejnění nebylo ohroženo udělování stipendií německou stranou. Vážnému zájemci sdělím sdělím své negativní zkušenosti adresně.

Osoby a obsazení:

Herr Hübner – studentský farář v Martin-Luther-Bund, 40 let
Frau Jeske – správce teologické knihovny MLB, organizačně pomáhala zajistit náš pobyt; 40 let
Frau Hirschmann – pracovnice kanceláře MLB, organizačně zajišťovala náš pobyt; 30 - 35 let
Herr Rudolph Stahl – ředitel MLB; 55 – 60 let
Frau Bobzin – učitelka 3. skupiny; 50 let
Frau Langholf – dopolední učitelka 2. skupiny (povinná výuka); 65 – 70 let
Frau Ratz – odpolední učitelka 2. skupiny (dobrovolná výuka); 60 – 65 let
Julie – studentka-praktikantka; 20 let21. 8. 2001

Erlangen je univerzitní město. Pozná se to podle toho, že v každé ulici jsou alespoň dvě optiky a jeden antikvariát. A dvě fotokina a každých 50 m stánek s pohlednicemi. Ale známky neprodávají, pro ty se musí na poštu.

Erlangen je město cyklistů. Bodejť by ne, když leží v podobné krajině jako Kolín; jenom se to tak nerýmuje… Počtem cyklistů se Erlangen pohybuje někde mezi Holandskem a Čínou; obchod, který nemá před vchodem držáky na parkování kol, nemá šanci. A tak jen než obejdete náměstí, napočítáte desítky bicyklů spořádaně stojících na vyhrazených místech a desítky cyklistů spořádaně se pohybujících po vyhrazeném červeném pruhu. Pokud v tuto chvíli podlehnete touze též si opatřit dvoukolé pohybovadlo, vězte, že měsíční půjčovné přijde bratru na 140 DM a koupě kola od 300 DM výše.

Když jsme u těch peněz, tož několik praktických informací:
 

 •  cesta do Erlangenu vede z Chebu přes Marktredwitz a Norimberk. Při jízdě IC ušetříte jeden přestup v Marktredwitzu.
 • jízdenka stojí cca 850 Kč (tedy jízdenka Cheb – Erlangen). Při koupi zpáteční jízdenky není sleva, zato lze uplatnit slevu pro studenty do 26 let. Pokud po předchozích řádcích zvažujete přibrat kolo, vřele doporučuji; příplatek činí 130 Kč.
 • spojení je celkem dobré, jednotlivé vlaky vždy dobře navazují (v Německu) a z Chebu do Norimberku jezdí vlak každé 2 hodiny. Erlangen sám je zhruba 15 min. od Norimberku a v rámci příměstské dopravy tam jezdí vlak každou hodinu. Není se tedy třeba děsit přestupů – když vlak ujede, za chvíli vyrazí další.
 • jízdní řád, konkrétní spojení i podrobné informace o něm lze najít na www.bahn.de . Cesta z Chebu do Erlangenu trvá cca 2,5 hodiny (i s přestupy).

 • Pokud se – jako já – nedomluvíte na přesné hodině příjezdu, nikdo vás nebude na nádraží čekat. Martin-Luther-Bund (MLB) však v dopise zašle perfektní návod s mapkou města a vyznačeným sídlem. Sídlo MLB se nachází ve staré části Erlangenu cca 15 minut chůze od nádraží (disciplina: chůze s příšerně těžkým batohem :-)

  Ubytování je zajištěno částečně v ubytovacích kapacitách MLB, částečně ve studentské ubytovně naproti přes ulici. Vlastní prostory MLB jsou útulné, prťavé ajnclíky (soudíc podle většiny vizitek na dveřích) s vodou (umyvadlo); sociální zařízení a plně vybavená kuchyňka jsou na chodbě. V prostorách MLB funguje systém “farářské kursy na Jirchářích”. Pro neznalé: domácí obyvatelé pokojů v nich zanechali část svých věcí (knihy, osobní věci apod.) a s důvěrou vám pokoj propůjčují.

  Jelikož MLB v průvodním dopise sliboval 2-3 lůžkové pokoje, jedná se zřejmě o typ pokojů na studentské ubytovně. Úroveň ubytování je podobná, vč. ložního prádla; jen s vybaveností kuchyňky si nejsem moc jistá.

  Lidé v MLB jsou na první pohled milí, přátelští a téměř nekoušou. Přivítal nás ředitel MLB Dr..… (jó, ta paměť), dále p. Hannelene Jeske (40 let, zatím se zdá nejpříjemnější) a Frau….. (no nevím, no! :-),cca 30 letá chemická blondýna, která má náš pobyt organizačně na starosti. První den bylo volno, aklimatizace.

  Hrubý nástin existence v Erlangenu:

 • snídaně a obědy budou společně organisované. Po dnešním obědě mohu říct, že jídlo je dobré (polívka – klasický eintopf :-) a je ho dost, jenom kořením příliš nešetří, takže slabší žaludky si užijí :-)
 • večeře a víkendy jsou v naší režii. Na ně každý dostal kapesné 600 DM
 • v blízkosti (cca 10 min pěšky) je levný potravinový obchod NORMA – jídlo zde odpovídá zhruba našim cenám, občas jde lehce pod (výprodeje). Kromě toho je v okolí také hodně pekařství, ale ta jsou pochopitelně dražší. A potom už jenom ty optiky a antikvariáty… :-)
 • v budově MLB je telefonní automat na mince i na kartu. Volání z automatu je však nejdražší možné (3 – 4 DM/min). Levnější způsoby spojení s domovem jsou:
 •  
  - KARTA X Českého telecomu = předplacená tel. karta pro volání ze zahraničí. Funguje v jakémkoli telefonu – automatu i pevné lince. Hovor prostřednictvím Karty X stojí cca 13 Kč/min.
  - v Erlangenu jsou k dostání i ruské telefonní karty fungující na stejném principu jako Karta X. Volání do Čech s nimi přijde cca na 6 K/min.
  - abyste však nemuseli platit německému operátorovi za volání na kartu (propojovací poplatek), doporučuji použít některých bezplatných telefonních čísel (vetšina se vyznačuje stejným předčíslím jako v Čechách – 0800)
  - pokud máte mobil, hovor SRN - > ČR vás vyjde u každého z operátorů (Eurotel, Paegas, Oskar; ceny z 08/2001) na 40 – 50 Kč/min. Ceny vycházejí z německých propojovacích poplatků a nelze je tedy nijak snížit (tarif, karta, volání přes internet…) Z mobilu proto volejte jen v případě nejvyšší nouze!
  - ovšem i z mobilu můžete použít volání na bezplatné německé linky a posléze se jimi propojit na Kartu X. Postup je ovšem poněkud složitější:
   
 • musíte mít SIM německého operátora (nebo kamaráda, který vám ji půjčí)
 • podle druhu operátora, jemuž SIM patří, musíte zjistit ona bezplatná telefonní čísla. Každý operátor má jiné. Potom už je postup stejný – přes bezplatnou linku na Kartu X a voláte za 13 Kč/min.
 • pokud budete mít německou SIM, neplatíte nic za příchozí hovory
 • ale vůbec nejlevnější samozřejmě je, když někdo volá vám :-). Nejlevnější možnost volání        ČR - > SRN je: pevná linka Českého telecomu s využitím volání přes internet (v současnosti 5,50 Kč/min).
 • 22. 8. 2001

  V 7,00 ráno začnou bít všechny zvony, co jich jen v okolí je. Zvonkohra spícího města v mlze má něco do sebe :-)

  V Erlangenu se vstává na poměrně lidskou hodinu. Město se zalidňuje mezi 8 – 9,00, v MLB je program od 7,30. Jenom toho církevničení je trochu moc: ráno půlhodinová pobožnost, modlitba před snídaní, modlitba po snídani, modlitba před obědem, modlitba po obědě, ještě že tu nejsou večeře! Připadám si tu jak na skautském táboře.

  Druhý den po příjezdu se píše test. Test má 100 otázek rozdělených do 4 částí. Zaškrtávají se správné odpovědi, přičemž správná je pouze jedna. Nejsympatičtější z nich je odpověď d: nevím :-) Čas na test není omezen a po testu čeká vyčerpané studenty občerstvení :-)

  Podle výsledků testu nás odpoledne rozdělili do 3 skupin. 1. skupina – nejméně znalá – bude probírat základy gramatiky. 3. skupina – nejpokročilejší – bude provádět odborné diskuse na vysoké úrovni (zřejmě i intelektuální :-) A 2. skupina – prostřední – jsou všichni ostatní.

  Odpolední volno (poslední na dlouhou dobu) jsem věnovala průzkumu města co do mailovacích možností:

 • volně přístupné počítače a zadarmo jsou v univerzitní knihovně. Počítačů napojených na internet je zde asi 10. Bohužel je na nich zakázáno mailování, slouží pouze k vyhledávání informací :-( V době mimo semestry je tato část knihovny otevřena 9 – 18,00 hod.
 • obtížně přístupné počítače – zadarmo – na Teologické fakultě. TF se nachází asi 20 min. volné chůze od MLB (Kochstrasse 6). Počítače (2) jsou sice napojené na internet, ale jeden je zaheslovaný pro studenty TF (OS Solaris, nikoli Windows!), na druhém běhá prehistorický Netscape, který každé 2 minuty zamrzne. To vše střeží vrátný. Otvírací hodiny fakulty jsou o prázdninách: po – čt 9 – 16,00, pá 9 – 13,00 hod. A poslední jobovka nakonec: Ač jsme na fakultu pronikli, po chvíli jsme byli vrátným upozorněni, že přístup k počítačům mají pouze studenti s platným průkazem TF Erlangen.
 • volně přístupná, ale placená internetová kavárna. V blízkosti MLB (cca 5 min. chůze) jsou dvě, průměrná cena je 6 DM/hod. :-(
 • omezeně přístupný, zadarmo – počítač přímo v MLB. Jeho pracovníci nám laskavě umožnili přístup k internetu každý pracovní den mezi 13,30 – 15,00, ale pouze na 10 min. Denně se tu může prostřídat 9 lidí, což při celkovém počtu 30ti účastníků kursu není moc. Ale díky, díky… :-)
 • Dotazováním místních starousedlíků byly dále zjištěny další možnosti povyražení:
 • sportovní centrum ve Frankenhofu (budova naproti přes ulici, v níž bydlí část studentů a kde se stravujeme). Ve Frankenhofu je krytý bazém, volejbalové hřiště, snad je zde i možnost zapůjčení nářadí. Do poloviny září je však centrum zavřené.
 • bazén na Gebbertstrasse. Jde vlastně o plavecký areál vzdálený cca 20 min. chůze. K areálu jezdí též autobus, ale jízdné stojí okolo 10 DM. Jenom nevím, jestli týdně nebo měsíčně :-) Pokud byste tedy nechtěli pěšky, je snažší domluvit se s některým ze stálých obyvatel MLB, aby vám půjčil kolo.
 • kino u nové radnice (necelých 5 min. chůze). Zatímco obvyklé vstupné je 12 – 14 DM, každé úterý toto kino hraje za polovic :-) To už se blíží vstupnému v Praze.
 • a konečně hospody: v blízkém okolí je jich asi 5, tedy spíše uhlazených restaurací. I když počítají se studentskou kapsou, na pařby jako v Marathonu to není…
 • Takže nejlevnější zábavou je tradičně televize. V MLB se televize nachází v suterénu. Osm programů – výhradně německých – nabízí dostatečnou možnost výběru. Upozornění pro slabší nátury: filmy jsou zcela nečekaně přerušovány reklamami, které jsou navíc podstatně delší (a stupidnější) než v Čechách. Zlatej Železnej! Na druhou stranu je však třeba říct, že právě reklamy a Simpsoni jsou výtečným materiálem pro pozvolné přivykání němčině.

  23. 8. 2001

  První opravdu vyučovací den. Dostali jsme sešity (2), přehled německé mluvnice (necelých 100 str.), mluvnické tabulky a učebnici. Toto vše tedy není třeba vozit z Čech. Dále je v MLB k dispozici řada slovníků v národních jazycích, česko-něm. jsem zde však ale neobjevila. Pro účely výuky doporučuji oboustranný FIN.

  Odpoledne byla organizovaná prohlídka města. Kromě už známých skutečností nám byl ukázán největší supermarket ve městě (je velký asi jako Tesco – Máj) a tedy nejlevnější. Nachází se v jedné pasáži na Hauptstrasse, za Hugenotten- a Marktplatzt, cca 10 min chůze. Místní ale tvrdí, že obecně je v Erlangenu dost draho, a jezdí nakupovat do Norimberku.

  Kulturní zajímavost nakonec: Mají tu 2 důležité kostely: “Starý kostel” a “Nový kostel”. “Nový kostel” je cca o 100 let starší než “Starý kostel” :-)

  27. 8. 2001

  O víkendu jsme provedli průzkum bojem. Rozdělili jsme se do několika skupin a zjistili následující skutečnosti:

 • v MLB půjčují kola! Sice poněkud starší a hlasitější, ale po městě dovezou celkem bez problémů. Na delší výlety však nedoporučuji.
 • do Norimberka je to vlakem slabá čtvrthodinka. Existuje speciální místní jízdenka – MobiCard, kterou lze použít pro dopravu mezi Erlangenem a Norimberkem vč. dopravy místní. MobiCard stojí 5 DM (platnost 1 den), zatímco normální jízdenka tam a zpět 11,60 DM (bez místní dopravy). MobiCard je výhodnější než Wochenendeticket.
 • Do Mnichova je to 3,5 hod. jízdy. Na tuto vzdálenost se Wochenendeticket jednoznačně vyplatí. Pro znalé poměrů: Vocháč už nestojí 35, ale 40 DM, jenže to jízda pouze do Mnichova taky…
 • v neděli 26. 8. jsme organizovaně výletovali do Norimberku. Norimberk je město, které rozhodně stojí za shlédnutí (a to spíše v plurálu :-) My jsme ho však spíše proběhli, a to včetně hradu. Rozhodně se tam musím vrátit a prohlédnout si vše ještě jednou v klidu. Viz bod 2) :-)
 • kousek západně od Erlangenu se nachází několik poměrně velkých rybníků. I když je to velice lákavé, ke koupání je využít nelze, neboť jde o rybníky chovné, bahnité, některé z části vypuštěné :-( A tak ti, kteří se sem pracně doštrachali na kole s jedním převodem, jeli zase zpátky a vzali zavděk placeným bazénem (5 DM/hod.)
 • Malé shrnutí po 3 dnech výuky:
 • úroveň se liší podle osobnosti učitele. Třetí (nejpokročilejší) skupina má učitelku (Frau B.), která tyto kursy vede již 7. rok, a je to znát. Naše – 2. skupina – má učitelku (Frau L.), která celý život učila pouze 1. třídu ZŠ a zde teprve začíná. Je nesmírně milá, mluví pěknou němčinou a má výbornou vysvětlovací schopnosti (v němčině vysvětluje význam nových slov), ale již 3. den probíráme modální slovesa. Třetí den časujeme ich darf, du willst… Máme za sebou čtvrtinu kursu (vč. dne příjezdu a dne, kdy se psal test); jsem zvědavá, kde budeme na jeho konci.
 • dnes nám začalo dobrovolné odpolední vyučování. Učitelka – Frau R. – je jiná, pěkně to odsejpá. Škoda, že je to jen 1,5 hodiny…
 • tím samozřejmě nechci nijak tento kurs hanět. Dostatek volného času na druhou stranu poskytuje možnost volné zábavy vč. rozhovorů v němčině. Kdo však poznal intenzivní kursy na ETF, nemůže zapomenout :-)
 • náš obvyklý denní program:
 •                 07,00 – 07,30 – vstáváme (jak kdo potřebuje)
                  07,30 – 08,00 – ranní pobožnost
                  08,00 – 08,30 – snídaně (ohraničená z obou stran modlitbami)
                  08,45 – 10,15 – výuka
                  10,15 – 10,45 – přestávka (podle programu má být pouze do půl jedenácté)
                  10,45 – 11,15 – zpěv (podle programu má být mezi 10,30 – 10,45 a od 10,45 již
                                  má probíhat výuka :-(
                  11,15 – 12,30 – výuka (ošizená o půl hodiny, viz výše)
                  12,30 – 13,30 – oběd (ohraničený z obou stran modlitbami)
                  13,30 – 16,00 – volno. 13,30 – 15,00 je možný přístup k e-mailu.
                  16,00 – 17,30 – dobrovolná výuka. Po týdnu kursu jsme se naše skupina domluvila s Frau Ratz na prodloužení tohoto vyučování na 2 hodiny odpoledne (začátek v 15,30)
                  17,30 - ? – volno

  Denně tedy máme 2,75 hod. (čistého času) výuky + 1,5 hod. dobrovolné. V tomto rozvrhu obzvláště oceňuji přestávku po obědě, kdy si člověk může dát šlofíka a v klidu zatrávit .-) Myslím, že by se naše fakulta mohla inspirovat :-)

  1. 9. 2001

  Na tento víkend jsme si naplánovali výlet k Bodensee: v sobotu ráno z Erlangenu do Mnichova (přímý vlak bez přestupu), prohlídka Mnichova, odpoledne (večer) do Lindau u Bodamského jezera (1 přestup), v neděli okružní jízda vlakem okolo Bodamského jezera, zakončení v Kostnici, celodenní prohlídka Kostnice, večer návrat vlakem do Erlangenu (hod.), přistání ve svých postelích ve 23.00 a spánek spravedlivých :-) Herr Hübner má v Lindau známého faráře, takže je možné přenocovat na faře! Kromě toho je v Lindau a Fridrichshafenu mládežnická ubytovna, cenu však neznám. Skvělej vejlet. Jenže od rána leje jako z konve, ačkoli ještě večer bylo nebe bez mráčku a krásných 23 °C. Proto doporučuji udělat tento výlet ihned první víkend po příjezdu, kdy je počasí ještě relativně dobré. Podzim do Erlangenu (a Německa) přichází nějak dříve, než jsme zvyklí…

  Z nouze nejvyšší jsem včera zašla do jedné ze dvou zdejších internetových kaváren (o nichž vím). Nekřesťanská cena 1 DM/10 min (nebo zvýhodněná 5 DM/1 hod.) je ještě umocněna malým výkonem počítačů: v 18 hod. večer pracovaly pomaleji, než naše zlaté fakultní…

  V kavárně neplatíte za prosurfovaný čas, nýbrž dopředu – vhazujete mince do jakýchsi automatů. POZOR! Automatyv obchodě Quelle na Hugenottenplatzt (jedna z oněch 2 možností) jsou pokažené, předplacenou hodinu mi ukončily po 20 minutách; personál mi s milým úsměvem vysvětlil, že se to prý občas stáva… :-( Automaty též nerozměňují mince, takže pokud už budete muset do i-kavárny, připravte si hrst jednomarkových mincí, další vhazujte až těsně před vypršením limitu a stále si hlídejte skutečný vs. účtovaný čas. Postupné vhazování mincí vás sice připraví o možnou slevu, ale i 6 DM/hod. je stále levnější, než 5 DM/20 min. pro všechny a podobné případy uvádím 3 důležitá slovíčka:
  Scheisse! (nepřeložitelné :-)
  Verbrecher! (zločinec)
  Dieb! (zloděj)

  4. 9. 2001

  HEURÉKA! HEURÉKA!

  Nalezla jsem neomezený přístup k internetu, na kvalitních počítačích, kde funguje telnet, a zadarmo! Jsem v sedmém nebi… Ona kouzelná místnůstka se nachází v 7. patře :-) zdejší Filosofické fakulty, nedaleko TF. Malý háček – přístup mají pouze studenti FF – lze vcelku snadno překonat, neboť v MLB se vždy nějací ochotní najdou :-)

  Byla jsem též v kině. Úterý je dnem, kdy má zdejší kino Cinestar poloviční ceny – vůbec nejlevnější v celém Erlangenu. V tomto období se dostává do kin nová německá komedie Der Schuh des Manitou, velice zdařilá parodie na klasického Mayova Vinnetoua. Film je založen na situačních anekdotách (většinou), proto jej mohu vřele doporučit i začínajícím kursistům. Vzhledem k tomu, jak je film po svém uvedení úspěšný, počítám, že se zařadí mezi zdejší trvalky a bude jej možno shlédnout i v dalších letech.

  5. 9. 2001

  Veškerou fantasii Němci zřejmě vyčerpali na včerejší film. Pomalu mi začínají lézt ušima zdejší snídaně: 2 bílé housky, mrňavý máslo, mrňavá nutela, marmeláda, salám nebo sýr – to vše každý den ráno už 2 týdny a ještě další 2 týdny jsou před námi. Což o to, přílohy jsou fajn :-), ale z housek už mi naskakujou pupínky :-(, a to i přes to, že tu mám vlastní zásoby černého chleba :-) k večeři.

  Pokud tedy zrovna nekriticky nezbožňujete bílé housky, vezměte si s sebou co nejvíce trvanlivého pečiva. Černého chleba, sucharů, čeho jen libo. Kromě toho se mi též osvědčuje chodit na snídaně jen obden.

  Jinak místní pečivo je dost drahé. V nejlevnějším supermarketu stoji:

 • 6 balených bílých housek (brrrrrrrr!!!) = 1 DM
 • 2 turecké chleby (něco jako pita) = cca 2 DM
 • 1/2 obyčejného chleba velikosti a typu české “šumavy” = 3 – 4 DM
 • 1/4 černého chleba velikosti velkého bochníku = cca 2,50 DM (prodává se na váhu), bochník = 10 – 11 DM :-(
 • Já osobně dám týdně jen za chleba okolo 20 DM – a to pořád ještě mám něco málo vlastních zásob… Asi jsem moc žravá…

  8. 9. 2001

  Dnes je to týden, co jsme chtěli jet k Bodensee. Už osmý den v kuse prší. Někdy v noci, někdy přes den, zato vždy vydatně. Dnes je tu dokonce orkán (nebo to tak aspoň označili Němci), prostě příšernej vichr. Ani se mi nechce věřit, že ještě před týdnem a kousek, minulý pátek, bylo bez mráčku, teplo a slunečno. Dávný pravěk. Teď je tu zima, mokro a lezavo, asi jako u nás na konci října. Teploty se pohybují mezi 12 – 15 °C. Teplota v pokoji klesá každý den o 1 stupeň; dnes tu mám 17 °, včera 18, předevčírem ještě ucházejících 19. Teplotu v učebních si netroufám odhadnout, protože tam se navíc celý den větrá. Když v tom člověk má taktéž celý den sedět, je to docela záhul. Už jsem vytáhla všechno, co jsem si s sebou přivezla – dokonce i moji králičí vestu :-), kterou jsem přibalila spíš ze zvyku.

  Domorodci tvrdí, že takové počasí je tu obvyklé. První půlka září je deštivá a chladná, aby (prý) druhá polovina ukázala poslední záchvěv léta, tepla a sluníčka. Obávám se, že si tu první půlku vyžereme až do dna a odjedeme přesně ve chvíli, kdy tu začne být zase hezky :-)

  12. 9. 2001

  Celý večer jsme včera sledovali události okolo World Trade Center v New Yorku. ZDF vysílal zprávy nepřetržitě od 19,00 (možná i dříve, TV jsem sledovala až od 19,00) do cca 21,30 – zprávy vysoce objektivní, s mnoha komentáři, náhledy z různých hledisek a přehledným backgroundem. Místní bavorské vysílání věnovalo pozornost dokonce (!) i jiným událostem než v Americe. Ostatní se projevilo následovně:

 • v celém Erlangenu (a dost možná i v celém Německu) jsou dnes vlajky na půl žerdi nebo ověšeny černými fábory
 • generace, která zažila válku, se stejně jako ostatní obává možné americké reakce vedoucí k ozbrojenému konfliktu; navíc však velice výrazně zdůrazňuje “přicházející apokalypsu”. Např. v MLB se dnes o ničem jiném nemluví.
 • byli jsme vyzváni k účasti na německé nedělní bohoslužbě
 • v přestávce pro zpěv (od začátku kursu se úspěšně prodlužuje, nyní trvá 1 hodinu :-((  ) jsme nacvičovali trauenmarše.
 • Jakkoli se jedná o hroznou lidskou tragédii, chování Němců mi velice živě a barvitě připomíná dobu, kdy jsme podepisovali kondolenční archy při úmrtí sovětských státníků, stáli v mrazu u nejrůznějších památníků a zpívali internacionálu. Slušně se tomu říká rektální horolezectví. Organizované smutnění je mi odporné…

  Pořád ještě prší.

  14. 9. 2001

  Ještě dnes ráno jsem si myslela, že včerejší výuku nemůže nic překonat. Může :-((

  Zatímco včerejší program naší Frau L. se skládal z následující činnosti:
   
   

  08,45 – 08,55 – zpožděný příchod;
  08,55 – 09,10 – vysvětlování, jak bylo na silnicích plno; 
  09,10 – 09,25 – zpěv stále téže písně; 
  09,25 – 09,50 – diskuse nad několika tématy dotýkajících se událostí v NY. Vždy, když se začala zdárně rozvíjet, člověk byl nucen se složitěji vyjadřovat a používat jevy, které dosud znal jen teoreticky, byla diskuse vždy zdárne utnuta;
  09,50 – 10,00 – čekání na pětiminutovku smutečního ticha za oběti; 
  10,00 – 10,05 – smuteční pětiminutovka;
  10,05 – 10,15 – výuka gramatiky: probrání celých osobních zájmen (kompletní problematika);
  10,15 – 11,15 – přestávka + zpěv (podle programu má obojí končit ve 10,45);
  11,15 – 11,50 - Frau L. nám z magnetofonu pouští španělsky, černošsky a anglicky zpívané spirituály, povídáme si, jak se čtou jednotlivá písmena španělské abecedy a zkoušíme číst španělský text;
  11,50 – 12,10 – Frau L. nechává kolovat repro jedná strany Guttenbergovy 1. tištěné bible. Čteme latinský text; 
  12,10 – 12,15 – dostáváme papír s nejdůležitějšími německými slovesy a údaji, zda se váží s akuzativem nebo dativem. Poté konec vyučování a odchod na  oběd;

  dnešek vše překonal:
   
   

  08,45 – 08,55 – krátá diskuse nad novým vývojem událostí, opět zdárně utnuta; 
  08,55 – 09,30 – příprava programu na nedělní sejití celého kursu. Frau L. má utkvělou představu, že jsme během dvou dnů schopni nacvičit menší 
  divadelní představení (v němčině, samožřejmě). Půlhodinu trávíme tím, že Frau L. přesvědčujeme, že to není dobrý nápad…
  09,30 – 09,40 – rozdávání kopírovaných materiálů pro dnešek. Dostáváme 2 novinové články a píseň o kaktusu. 
  09,40 – 09,55 – čteme články. Z každého článku přečteme 2 věty (!), poté Frau L. začne vyprávět, co její manžel a co její kocour…
  09,55 – 10,10 – čteme píseň o kaktusu. Jde o nějakou bavorskou národní, plnou nářečních slov, která vůbec nejsou ve slovníku.
  10,10 – 10,12  – výklad gramatického jevu pasívních tvarů německých
   sloves (komplet) :-((
  10,12 – 10,15 - dostáváme kopírované materiály. Poté přestávka.
          
  Je 10,57. Už 12 minut mělo běžet vyučování, ze sálu se stále ozývá zpěv. Mám ještě tak dobrou čtvrthodinu. Obvykle si v této pauze stihnu přečíst jedny noviny. Co se tu děje – alespoň v naší skupině – je naprosto děsivé. Už se nad tím ani nerozčiluju, ani nežasnu; už jsem zcela kapitulovala. Pobyt zde je dobrý k tomu, že se člověk naučí poslouchat a rozumět normálnímu tempu rodilého Němce, získá běžnou slovní zásobu, kterou nenalezne v českých učebnicích, a pokud si najde nějakého kamaráda, který umí dobře německy, tak si i trochu pohovoří. [... autocenzurováno...]

  Je však třeba zdůraznit, že celá mí kritika se vztahuje k výuce v naší skupině. Frau B., která učí 3. skupinu, i skupina 1. jsou na tom podstatně lépe. Pro příště tedy radím:

  Zita Nidlová

  P.S. Ráno před naším odjezdem vysvitlo slunce :-)