Ploská

předcházející širší oblast následující

Doslova ústřední kopec celého pohoří. Sbíhají se v něm všechny tři hlavní hřebeny. Velká Fatra má podobu velkého Y a Ploská je v onom uzlu. Dělá čest svému jménu. Je opravdu placatá. Zato ohromně široká. Ze všech stran působí dojmem drtivě těžkého masivu. Hodně připomíná Krkonoše - třeba Kotel nebo Studniční horu. Kolem plochého holého vršku jsou na všechny strany lavinové kotle se skalními plotnami. Z toho také vyplývá, že poskytuje krásné výhledy na všechny strany. Ne sice s vrcholu - tam kvůli plochému terénu chybí pohled dolů - ale ze všech úbočí a postranních hřebenů.

Kvůli její centrální poloze a také proto, že na jejím úbočí jsme se uhnízdili, vedly všechny naše výlety přes Ploskou. A taky návraty. Obzvlášť silně utkvěla v paměti cesta pozdě večer za tmy (po západu Slunce s Borišova). Fičelo, přihnal se mrak, hustá mlha. Byl jen tušit kus větrem bičované pláně, zdánlivě nekonečné. Jako někde v severské tundře.

1 -- 25 | 26 -- 33

Kliknutím na náhled dostanete větší formáty.

Ocúny - hlavní odkaz Kozí brada východní - hlavní odkaz Kozí brada východní - hlavní odkaz Saranče horská - hlavní odkaz Saranče horská - hlavní odkaz
Saranče horská - hlavní odkaz Kobylka hnědá - hlavní odkaz Kobylka hnědá - hlavní odkaz