Svatováclavské zatmění měsíce

předcházející širší oblast následující

Pár velice nedokonalých obrázků. Ale bylo dost důvodů, proč se na zatmění podívat. Jednak šlo o zatmění úplné, ještě k tomu za "superúplňku" (což znamená, že Měsíc byl v perigeu, tedy nejblíž k Zemi, a tudíž měl velký úhlový průměr). A ještě na svatého Václava (2015). To všechno dohromady musí přece znamenat nějaký mystický zážitek.

Mystika v tom moc nebyla, spíš nejistota: ukáže se aspoň na chvilku mezi mraky? V noci i ráno to vypadalo beznadějně, souvislá nízká oblačnost. A přece se v druhé polovině noci - právě v době zatmění - oblačnost protrhávala, takže celý průběh zatmění byl - byť s přestávkami - dobře pozorovatelný.

Obrázky nestojí za nic. Dobře vyfotit zatmění Měsíce - to už vyžaduje pointovanou exposici, čili hvězdárnu s montáží, která sleduje otáčení oblohy. Při exposici 4 vteřiny (míň to nejde, zatmělý Měsíc je opravdu zatmělý) je už obraz rozhýbaný tím, jak se obloha pootočí.

Kliknutím na náhled dostanete větší formáty.

Skrz mraky - hlavní odkaz Skrz mraky - hlavní odkaz Zatmění Měsíce - hlavní odkaz Zatmění Měsíce - hlavní odkaz Zatmění nad Chuchlí - hlavní odkaz
Zatmění Měsíce - hlavní odkaz Zatmění Měsíce - hlavní odkaz