Otvovická a Minická skála

předcházející širší oblast následující

Už dlouho si slibuji věnovat větší pozornost krajině severozápadně od Prahy. Snad na to taky dojde. Zde je pár obrázků z výletu, který měl jediný cíl: odkvetlé kavyly. Nejkrásnější trávy, známé jako "vousy svatého Ivana", vlající bělostné prapory nad porosty nižších trav a květin.

Ačkoliv jde o rostliny nepříliš hojné, v okolí Prahy je kavylových lokalit mnoho. Mají totiž v oblibě suchá a teplá stanoviště, mělké, ale úživné půdy. To vše je nejlépe splněno na skalních výchozech vápence (v Českém krasu) nebo vulkanitů (v Českém středohoří i jinde).

Typickými lokalitami jsou skály vystupující nad údolím Zákolanského potoka před Kralupami. Podložím jsou proterozoické spility (lávy čedičového typu). Kromě kavylů se tam vyskytuje řada dalších vzácných rostlin. Vyfocené kavyly patří k druhům kavyl sličný, Stipa pulcherrima nebo k. Ivanův, Stipa pennata. Tyto dva druhy se dosti obtížně odlišují. (Pár vzorků vypadalo spíš na k. sličný.) Kdybyste je poznali, dejte vědět.

Pokud se tam vypravíte, možná tam někde naleznete můj ztracený futrál na brejle. Tak ho odneste a vyhoďte, stejně už nebude k použití.

Pak jsem ještě pokračoval na další vyhlášenou lokalitu: Číčov.

1 -- 25 | 26 -- 29

Kliknutím na náhled dostanete větší formáty.

Otvovická skála - hlavní odkaz Otvovická skála - hlavní odkaz Na Otvovické skále - hlavní odkaz Hadinec - hlavní odkaz Kavyl - hlavní odkaz
Prapory - hlavní odkaz Prapory - hlavní odkaz Prapory - hlavní odkaz Prapory - hlavní odkaz Prapory - hlavní odkaz
Vlasy - hlavní odkaz Vlasy - hlavní odkaz Vlasy - hlavní odkaz Vlasy - hlavní odkaz Vlasy - hlavní odkaz
Vlasy - hlavní odkaz Vlasy - hlavní odkaz Vlasy - hlavní odkaz Vlasy - hlavní odkaz Na Minické skále - hlavní odkaz
Na Minické skále - hlavní odkaz Na Minické skále - hlavní odkaz Na Minické skále - hlavní odkaz Kavyl - hlavní odkaz Kavyl - hlavní odkaz