Lomy Amerika - západ - netopýři

předcházející širší oblast následující

Rozsáhlý systém štol je ideálním zimovištěm pro netopýry. Mají zde tmu, klid (pokud je neobtěžují neukáznění trampové, fotografové, zoologové a podobná havěť), vyrovnanou teplotu a vlhkost - ty jsou v různých částech štol různé v závislosti na větrání a vzdálenosti od otvorů, takže různé druhy netopýrů mohou najít vhodné podmínky podle vlastních potřeb.

Podle odborníků hibernuje (zimuje) ve štolách většina tuzemských druhů. Rozhodně se zde velmi hojně vyskytují netopýr velký (Myotis myotis) a netopýr černý (Barbastella barbastella), ještě jsem zde potkal netopýra řasnatého (Myotis nattereri) a netopýra vodního (Myotis daubentoni). Letošní (2003/04) zima je na ně zřejmě chudá.

Důrazné varování: hibernující netopýři potřebují důslednou ochranu a klid! Probudíte-li netopýra uprostřed zimy, obnoví tělesné funkce, vyletí ven, nenajde potravu a vrátí se znovu usnout. Energetický výdaj, ke kterému ho takto zbytečně přinutíte, ho bude velmi pravděpodobně stát život - nedočká jara. Jak lze netopýra probudit? Samozřejmě tím, když ho sundáte (to bych vůbec neradil - dovedou zle pokousat!), pohladíte nebo zahřejete. Proto v zimě do štol absolutně nepatří jakýkoliv oheň!! Ať už táborák u vchodu (např. na Liščárně nebo na Kamensku) nebo pochodně na svícení.

1 -- 25 | 26 -- 36

Kliknutím na náhled dostanete větší formáty.

Netopýr velký - hlavní odkaz Netopýr velký - hlavní odkaz Netopýr velký - hlavní odkaz Netopýr velký - hlavní odkaz Netopýr velký - hlavní odkaz
Netopýr velký - hlavní odkaz Netopýr velký - hlavní odkaz Netopýr velký - hlavní odkaz Jeskynní pavouk - hlavní odkaz Můra - hlavní odkaz
Dokumentace netopýrů - hlavní odkaz