Kholova sluj

předcházející širší oblast následující

Mezi hlavňovskými pamětníky se traduje vzpomínka na "poustevníka Kólu" (což ukazuje na pravděpodobné příjmení Khol či Kohl). Měl žít někdy kolem poloviny 19. století. Ve skalách měl "poustevnu", kde trávil teplejší část roku. Sbíral lesní plody a sušil bylinky, kteréžto komodity pak v okolních obcích směňoval za potraviny. Na zimu se prý uchyloval k jednomu sedlákovi do Hlavňova. Spíše než o poustevníka-mnicha šlo tedy o "bezdomovce", "žebráka" či "trampa".

"Kólova sluj" je polojeskyně mezi zřícenými skalními bloky. O jejím obývání svědčí množství vytesaných kapes a drážek, do nichž měl poustevník zasunutá prkna na spaní a trámky na zavěšení zástěny. V soutěsce vedoucí od "sluje" jsou vysekány drobné obdélníkové niky - podle pamětníků jich má být 14, což odpovídá počtu zastavení křížové cesty. Mně se jich podařilo nalézt pouze 12 a jejich rozměry se jeví být příliš malé pro obrazy jednotlivých zastavení. Taky se mi jeví celkem pravděpodobné, že ty niky někdo vytesal později (A. Krtička - kdo jiný?), aby podepřel další romantickou poustevnickou pověst; poustevník je přeci jen více vzrušující představa, než houmlesák.

Terén v okolí sluje je v současnosti značně neschůdný. A lokalisaci zde nebudu upřesňovat.

Kliknutím na náhled dostanete větší formáty.

Kholova sluj - hlavní odkaz Kholova sluj - hlavní odkaz Kholova sluj - hlavní odkaz Kholova sluj - hlavní odkaz Nika - hlavní odkaz
Nika - hlavní odkaz