Gořešovské skalky

předcházející širší oblast následující

Pískovce nekončí na severu Ádrem, ba ani Křížákem. Pravda, už si kloudně nezalezete, ale pěkná zákoutí s pískovcovými skalkami jsou k nalezení i za hranicí. Jednou z posledních výsep je hřebínek jižně od vesnice Gorzeszów.

Doplněk z r. 2016: tak euro-civilisace dorazila i sem... Už to není geologická zajímavost Gorzeszowskie Skałki, už je to zábavní park Głazy Krasnoludków (čili kameny trpaslíků). Tam, kde dřív byla jen louka s ohništěm, je parkoviště a obrovské zastřešené piknikoviště (nepochybně za peníze EU) - griluje se tam, chlastá se tam... Zrovna tam bylo lidí jako much, grilovali a chlastali v polských měřítkách.

Nevím, zda je tento jev jednou z přemnoha euro-debilit, nebo jde o projev obecnějšího trendu. Nazval bych to disneylandisací krajiny a turistiky. Dnes je módní "aktivní životní styl" - turistikovat, jezdit na kole a na bruslích, dělat teambuilding v přírodě... Což by bylo hezké, kdyby to tím skončilo. Jenže k tomu se musí vyasfaltovat cyklostezky a všude do krajiny nastrkat množství lákadel, nějakých prvoplánově atraktivních. Na kdejakém hradě a zámku se organisuje strašení, všude musí být k vidění nějaká středověká mučírna, na Karla IV. už je člověk alergický, protože je vlezlej jako somrák a vnucuje se všude (zvlášť teď, 2016).

Lidi se navlečou do funkčního prádla (co není vixlajvant, je totiž jaksi nefunkční), ověsí se nesmyslnou elektronikou, která jim spočítá kroky; když se někde zastaví, nekoukají do krajiny, ale do "chytrého" mobilu, kde zjistí, co mají vidět a co si o tom mají myslet. Tedy - čím se mají zrovna bavit. Všímejte si, co slibují zařízení, která chtějí nalákat lidi: ať je to nákupní středisko nebo hrad (je to vlastně fuk) - slibují "skvělou zábavu pro celou rodinu". Že je to zábava blbá, povrchní a primitivní jako Disneyland? Tím líp. Přijeďte, my vás budeme bavit; vy nemusíte vůbec nic, jen se nechat bavit. Akorát místo Mickeymouse tam bude trpaslík, loupežník nebo Karel IV. Hlavně sem netahejte nějakou vlastní zvědavost a imaginaci. Nic nehledejte, všechno se vám strčí pod nos.

Mácha by dnes po hradech (aspoň těch velkých, turistických) určitě nechodil. A i ze skal by se už cítil vyháněn. Občas se cítím podobně.

1 -- 25 | 26 -- 26

Kliknutím na náhled dostanete větší formáty.

Výhled na Křešov - hlavní odkaz