Menhir u Slavětína

předcházející širší oblast následující

Lidově řečený Baba. Další z tajemných památek této mnohovrstevné krajiny. Menší, asi poloviční proti svému známějšímu bratříčku u Klobuk. Ve skutečnosti o mnoho menší nebude, protože je zasazen hlouběji v zemi. Nachází se u rozcestí polních cest severozápadně od Slavětína a kromě nenápadné šipky u silnice na něj nic neupozorňuje. To je dobře - nestal se poutním místem či pouťovou atrakcí (jak to má k sobě blízko!) jako zmíněný slavnější menhir. Tudíž si zachoval svůj přirozený genius loci (jak jsem o tom psal jinde).

Donedávna nebyl za menhir považován, protože si ho přivlastnila křesťanská ikonika - na jeho vrcholu býval osazený dvouramenný železný kříž ze 17. století. To bylo ovšem nepochybně druhotné přeznačení. Kultovním místem byl asi již za Keltů, jelikož v jeho okolí byly nalezeny zbytky (keltské?) keramiky a ozdob. Ovšem nějaké spolehlivější reference se mi o tom dohledat nepodařilo.

Moc se nám tam líbilo. Blízkost stromu sice ubírá menhiru na jeho dominanci, ale pomáhá jeho začlenění do přírody. A ve spojení s panoramatem Lounského Středohoří vzniká opravdu působivá scenérie.

Kliknutím na náhled dostanete větší formáty.

Menhir Baba - hlavní odkaz Menhir Baba - hlavní odkaz Posvátnosti - hlavní odkaz Menhir Baba - hlavní odkaz Menhir Baba - hlavní odkaz
Struktura kamene - hlavní odkaz Měřítko - hlavní odkaz Menhir Baba - hlavní odkaz Menhir Baba - hlavní odkaz Menhir Baba - hlavní odkaz