Kamenná slunce

předcházející širší oblast následující

S tímto pojmem jsem se setkal před mnoha lety; byly tak obrazně popisovány fulgurity, tedy stopy po úderu blesku do skály. Jejich vyhledávání a dokumentaci jsem pak věnoval dost času a úsilí, takže mi nemohla být lhostejná lokalita, kde se "kamenná slunce" vyskytují "v množství větším než malém".

Lokalita se nachází při silnici poblíž obce s malebným jménem Hnojnice, severně od Loun; najdete to v každé mapě. Na boku nevýrazného kopečku, barvou i tvarem připomínajícího písečný přesyp, je zářez a drobné výchozy odkrývající ona "slunce" - kulaté útvary s paprskovými puklinami kolem. S mými oblíbenými fulgurity mají tato "kamenná slunce" společnou pouze tu podobu. To jim neubírá na zajímavosti.

Oblast je pozůstatkem třetihorního sopečného kráteru. Při explosi vyvrhla sopka množství sopečného popela, ale také úlomků sedimentárních hornin, které vystupující magma nabralo při cestě k povrchu. Výplň kráteru vytvořil spadaný žhavý popel spolu s těmito úlomky. Ty byly chladnější než okolní materiál, který se pak nerovnoměrně ochlazoval a díky tepelné rozpínavosti se smršťoval a popukal. V tom je přeci jen analogie s "paprsky" fulguritů. A nejen s nimi. Známé "čedičové sloupky" (třeba zde a zde) vznikly také díky nerovnoměrnému ochlazování horkého magmatu.

Kliknutím na náhled dostanete větší formáty.

Lokalita - hlavní odkaz Kamenné slunce - hlavní odkaz Kamenná slunce - hlavní odkaz Kamenná slunce - hlavní odkaz Kamenná slunce - hlavní odkaz
Xenolity - hlavní odkaz Kamenná slunce - hlavní odkaz Kamenná slunce - hlavní odkaz Kamenné slunce - hlavní odkaz Kamenná slunce - hlavní odkaz
Oblík, Srdov, Brník - hlavní odkaz Čarodějné kruhy - hlavní odkaz