Pálava

předcházející hlavní stránka následující

Děvín a Soutěska (27)
Kotelná (36)
Stolová hora (23)
Sirotčí hrádek (17)
Východ Slunce od Sirotčího hrádku (23)
Turold (8)
Milovický les (24)
Okolo Pálavy (9)
Pálavu mám opravdu rád. Navzdory tomu, že tam vždycky fysicky trpím nesnášeje vedro. Ale na všechny výpravy mám krásné vzpomínky.

Poprvé jsme se tam vydali před mnoha lety s Martinou kolmo (tedy vlastně rovnoběžně, ale na kolách) trasou Praha - Čerčany - Blaník - Pacov - Jindřichův Hradec - Nová Bystřice - Slavonice - Vranov - Znojmo - Mikulov - Břeclav. To bylo poprvé, co se nám podařilo alespoň na týden rozdat všechny děti. Tak abychom nezlenivěli...

Do Mikulova jsme dorazili pozdě večer, u prvního vinaře jsme nechali kola a nakoupili víno (skvělý Tramín), kteréžto popíjejíce jsme se uložili nad městem mezi vinicemi. Země ještě sálala celodenní horko a nad hlavami nám létaly desítky obrovských roháčů rachotících jako helikoptéry. Další den jsme si prošli Pálavu od Věstonic zpátky do Mikulova.

V červenci 2004 jsme se sem vydali znovu, na entomologický vandr; hlavním cílem bylo vidět a fotit živé roháče. O tom je už delší povídání.

Letos (2007) jsme se pokusili tuto akci zopakovat - v době, která měla být pro roháče a jiné brouky ideální: začátkem června za velikého vedra. Kupodivu nebyla, roháčů jsme potkali jen pár a mrňavých, i s ostatními brouky to byla slabota. Ale aspoň jsem otestoval nový makroobjektiv a prošli jsme si zbývající partie - hlavně Kotelnou. Toničce se skály i spaní v lese moc líbily.