předcházející obsah skupiny následující Kosmogram kočky - větší formát
Kosmogram kočky

Dejme ještě slovo odborníkům:

Návrh, jak začít meditaci, je následující:
- Vyberte si zvíře, se kterým by jste se chtěli žít, nebo s ním spolupracovat.
- V sedě nebo ve stoje upravte nohy tak, aby se prsty dotýkaly a podpatky byly od sebe co nejvíce. Tímto způsobem komunikujte se světem zvířat, který Vás zajímá a chcete se v něm spojit s jeho vnitřní (příčinnou) úrovní.
- Představte si, že je vybrané zvíře před vámi. Navažte s ním spojení.
- Potom jej nechte prolnout přes vaše tělo do vašich zad, takže se může objevit v jeho archetypální podobě.
- Pokračujte dál podle vašeho záměru.

No, dovedete si představit lepší metodu pro obnovu planetární rovnováhy? Kdyby se vám to zdálo nějak příliš málo aktivistické, tak pozor - mohlo by být hůř! V této postmoderní a postfakticé mentalitě by se snadno dalo přejít k boji za uznání a vynucování lidských práv lidí, kteří se cítí být zvířetem, a lidských práv zvířat, která se cítí být lidmi. A zavést kampaň #me-moo! vyzývající k udávání a kriminalisování těch, kdo někdy obtěžovali to zvíře ve vás... Proti gender-aktivistům je tohle nevinná hra, pouhý roztomilý mašíbl.

Ale nějak příliš mnoho pozornosti na sebe strhl geopunkturní kruh, kaplička na rozcestí zůstala stranou. (To taky bylo záměrem, že?) Tak si to porovnávám a snažím se o představu, co si do života odnáší pozorný a vnímavý pocestný, který tudy projde.

Pokud se zastaví u kapličky sv. Jana Nepomuckého, je odpověď snadná. Symbolika světců vždy zásadně byla a je SROZUMITELNÁ. A pravidelně vysvětlovaná v kostelích, a to až do zcela praktických důsledků. Tak třeba ten Nepomucký: mučedník zpovědního tajemství, který ani za cenu mučení a smrti nezradil důvěru královny. (Jde samozřejmě o Jana Nepomuckého jako barokní symbol, ne jako o historickou osobu.) Pro pocestného připomínka toho, jakou cenu má důvěra a věrnost. A že každý z nás může důvěřovat tomu, kdo se za nás obětoval - Ježíši Kristu. Že důvěra a spolehlivost jsou hodnoty, pro které stojí za to trpět, nebo si třeba něco odepřít. A že věrnost není věc laciná, ale může hodně bolet - a přesto má smysl.

Co si odnáší poutník, který sebou nechal až do zad prolnout kosmickou kočku, nevím. Asi nic použitelného. Tahle symbolika není srozumitelná. Nejspíš záměrně - aby si tam mohl dosadit kdokoliv cokoliv. Lacino a nezávazně. Takové postmoderní duc-hovno. Ale o tom jsem už psal víc na jiném místě.

F: srpen 2017, Z: 2018/01   napsat komentář