KATEDRA PRAKTICKE THEOLOGIE

Obor prakticke theologie je od sameho zacatku prace Husovy evangelicke fakulty bohoslovecke nedilnou soucasti jejiho studijniho procesu. V uplynulych desetiletich pracovali na teto katedre nasledujici profesori: Gustav Adolf Skalsky (profesor 1919--1925), Frantisek Bednar (docent 1922- -1926, profesor 1926--1952), Adolf Novotny (docent 1939- -1945, profesor 1945--1953), Josef B. Jeschke (docent syst. katedry 1948--1950, profesor PT katedry 1950--1972), Josef Smolik (docent 1950--1966, profesor 1966) a Pavel Filipi (docent 1975--1977, profesor 1977).

Studijni a zkusebni rad z 26. 5. 1922 stanovi tyto discipliny prakticke theologie: katechetiku, homiletiku, nauku o peci pastyrske, nauku o kultu, cirkevni pravo a diakoniku. Toto zakladni rozvrzeni zustalo s malymi obmenami v platnosti i na Komenskeho fakulte a na Evangelicke theologicke fakulte UK. Ma svuj puvod na fakulte videnske, odkud je prejal prvni profesor prakticke theologie G. A. Skalsky. Urcitym specifikem bylo cirkevni pravo, ktere se zkouselo jiz k prvni statni zkousce (vedeni statnich matrik). Po roce 1950, kdy doslo k zasadni zmene pravniho postaveni cirkve, se cirkevni pravo stalo historickou pomocnou disciplinou, zapadajici do sirsiho ramce prakticke nauky o cirkvi (eklesiologie). Prednasky z prakticke eklesiologie tvori theologicke vychodisko pro ostatni prakticko-theologicke discipliny.

Siroka ekumenicka cinnost prof. J. L. Hromadky a prof. J. Smolika vedla k zrizeni stolice pro ekumenickou theologii pri katedre prakticke theologie. Na tuto stolici byl povolan od roku 1972 Pavel Filipi, od roku 1977 profesor prakticke theologie.

Misiologie a evangelizace tvori soucast vykladu z homiletiky, s psychoanalytickymi metodami se studenti seznamuji v pastyrske peci. Tezisko prace prakticke theologie je v homiletickem a katechetickem seminari. Vedle toho se konaji seminare k tematum ze soucasne situace socialni, charitativni, ekumenicke aj.

Cirkevni hudbu a hymnologii vyucoval v ramci prakticke theologie nejprve po valce Jaromir Urbanec jako lektor, po nem prisel r. 1950 Zdenek Cep (asistent a pozdeji odb. asistent 1952--82).

Pro studenty z Reformovane krestanske cirkve na Slovensku byl -- s ohledem na odlisnost tradic a zejmena na povinnost konat bohosluzby a vyucovani v madarskem jazyce -- zrizen konfesijni lektorat. Jeho prakticko-theologicka cast byla sverena Ludovitu Csemymu (od r. 1954 docent, od r. 1974 profesor) a Gezovi Erdelyimu (odb. asistent od roku 1992).

V soucinnosti s externimi pracovisti katedra organizuje tez specialni kursy v psychologii a pedagogice (tzv. pedagogicke minimum).

Ve vlastni praci se katedra brani uzkemu prakticismu a premire empirismu. Pokousi se dat studentum vhled do theologickych postoju tak, aby v pluralitni situaci dneska mohli sami volit vhodne metody prace. Rychle se menici situace cirkve ve svete neumoznuje encyklopedicke zpracovani prakticko-theologicke latky. Nicmene ve skriptech katedry, v praci na agendach, ve sbirkach kazani je obsazen zakladni material. V kratkych medailonech profesoru katedry vynikne, ktere theologicke proudy ovlivnovaly praci katedry a jak se s nimi jeji ucitele vyrovnavali nebo ztotoznovali.

Ucitele:

  • GUSTAV ADOLF SKALSKY
  • FRANTISEK BEDNAR
  • ADOLF NOVOTNY
  • JOSEF B. JESCHKE
  • JOSEF SMOLIK
  • PAVEL FILIPI
  • LUDOVIT CSEMY
  • ZDENEK CEP
  • ADELHEID REININGHAUS
  • GERHARD FREY- REININGHAUS
  • GEZA ERDELYI